logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Wyjątkowa wyprawa rowerowa bydgoszczanina po Europie
Student kierunku lekarskiego, Rafał Żamojtuk wziął udział w samotnej wyprawie po południowo-wschodniej Europie. Na rowerze przejechał trasę przebiegającą przez 10 państw o łącznym dystansie 3,2 tys. km. Wyprawa została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Bydgoszczy.


Trasa rozpoczęła się w Budapeszcie, a przebiegała przez południowe wybrzeże Balatonu, północną Chorwację, Split, bośniacki Mostar, Dubrovnik, zatokę Kotorską i czarnogórskie wybrzeże. Następnie przez stolicę Albani - Tiranę, jezioro Ochrydzkie na pograniczu z Macedonią Północną, Saloniki w Grecji, Turcję do miejscowości Tekirdag.


Kolejnym punktem podróży był przejazd autobusem, około 120 km, do Stambułu. Wyprawa odbiła następnie na północ wybrzeża morza Czarnego w Bułgarii i zakończyła się w Bukareszcie po rejsie promem przez graniczny odcinek Dunaju. Dystans pokonany wyłącznie rowerem wyniósł 3225 km, co oznacza 26 dni czynnej jazdy.

Tegoroczna eskapada była czwartą samodzielnie zorganizowaną wyprawa rowerowa po krajach europejskich. Rafał Żamojtuk podczas podróży przedstawia rodzinom, którzy go goszczą wizerunek rodzinnego miasta, jako skierowanego ku rzece Brdzie oraz wręcza im pamiątkowe gadżety. Niekiedy gospodarze przyjeżdżają do Bydgoszczy w ramach rewizyty. Do tej pory po trzech europejskich wyprawach zaprosił do Bydgoszczy rodziny z Luksemburga, Francji, Niemiec, Portugalii. W tym roku zaplanował wizytę gości z Włoch.