logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

„Wesele” z nagrodami
Międzynarodowy sukces Wojciecha Smarzowskiego. Reżyser wraca z festiwalu w Tallinie z dwiema statuetkami. Za „Wesele” otrzymał dwie nagrody główne - dla najlepszego reżysera oraz za najlepszy scenariusz.


Tallinn Black Nights Film Festival 2021, mimo trwającej pandemii, przyciągnął do stolicy Estonii ponad 1000 wybitnych specjalistów i dziennikarzy z branży filmowej z 70. krajów. Jest jednym z 15. festiwali z całego świata, który należy do najbardziej prestiżowej kategorii festiwalowej „A”, obok Cannes czy Wenecji.

To pierwszy tak znaczący, międzynarodowy sukces Wojciecha Smarzowskiego. Reżyser znany jest z takich filmów jak „Róża”, „Drogówka”, „Wołyń” oraz „Kler”, który z ponad 5-milionową widownią w kinach okazał się najchętniej oglądanym polskim filmem po 1989 roku. 

- To wielkie wyróżnienie polskiego kina. Cieszę się, że pracujemy z tak wielkim twórcą, jakim jest Wojtek Smarzowski i gratuluję jemu osobistego sukcesu. Jednocześnie składam podziękowania dla producentów, koproducentów, aktorów, całej załogi, miasta Bydgoszcz, gminy Nieszawa oraz wszystkich ludzi, którzy poświęcili wiele energii, by ten ważny i wspaniały film powstał – powiedział prezes bydgoskiego Studia Metrage, producent filmu Wojciech Gostomczyk. - Mam świadomość, że stworzyliśmy film ponadczasowy, wielkie dzieło artystyczne, którego uniwersalność pozostanie z nami na lata – dodał.

Warto dodać, że film „Wesele”, który był kręcony między innymi w Bydgoszczy, Ostromecku czy Nieszawie zostanie wyróżniony także „Srebrnym biletem” za przeszło 450 000 widzów w polskich kinach w 2021 roku. Wręczenie statuetek odbędzie się podczas uroczystej gali podczas 49. forum „Wokół Kina” w Gdyni.