logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Weekend z kulturą / 26-28.11




To będzie weekend pełen kultury. Bydgoskie instytucje kultury zapraszają na koncerty, wykłady i - przede wszystkim – na spektakle, również dla nieco młodszych widzów. Poniżej przedstawiamy propozycje. Poza tym zapraszamy również na nasz świąteczny jarmark, który czynny jest codziennie od 12 do 21. Popołudniami usłyszymy tam muzykę na żywo w wykonaniu lokalnych artystów.


Muzeum Okręgowe
26 listopada, godz. 18:00
Modą bywa rewolucją, czasami prowokacją lub elegancją, a często wszystkim naraz. Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zaprasza na wykład poświęcony jej złożoności – „Elegantki i prowokatorki. Z historii damskich spodni”. Będzie to zapowiedź wystawy „Od princeski do New Look. Ubiory damskie z kolekcji Adama Leja”. Temat wykładu łączy wiele wątków: historię i ewolucję obyczajów, francuskie haute couture (dosłownie: wysokie krawiectwo) i modę polską, modę elegancką i sportową, a nawet plażową. Wykład Krzysztofa Trojanowskiego odbędzie się w piątek w gmachu głównym MOB przy ul. Gdańskiej 4.

Teatr Kameralny
26 listopada, godz. 18:00
27 listopada, godz. 16:00
28 listopada, godz. 18:30

Świat dorosłych osacza i paraliżuje. Jak może sobie z nim poradzić zwyczajna nastolatka? Jak znaleźć słowa, które wyrażą wszystkie przeżywane emocje? Jak wyzwolić się spod presji cudzych oczekiwań tak, by móc sprostać własnym? Relację z tych zmagań przynoszą „Te sprawy” – muzyczny monodram o dojrzewaniu i poszukiwaniu siebie w ciągle zmieniającej się, trudnej do oswojenia rzeczywistości. Teatr Kameralny zaprasza na spektakl 26, 27 i 28 listopada.

Opera Nova
26 listopada, godz. 19:00
27 listopada, godz. 19:00
28 listopada, godz. 18:00

W ostatni weekend listopada bydgoska opera zaprasza na polską operę narodową, czyli „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki. Muzyka Stanisława Moniuszki uważana jest powszechnie za wzór muzyki „słowiańskiej”. Bydgoska Opera sięgała już po „Straszny dwór” czterokrotnie (1958,1969,1976,1994-inauguracja I BFO). Obecna realizacja, upamiętniająca obchody dwusetnej rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, jest pierwszą przygotowaną na scenie Opery Nova przy ul. Focha. Spektakl będzie można obejrzeć 26, 27 i 28 listopada.

Biblioteka Główna
27 listopada, godz. 10:00
Wojewódzka Główna zaprasza na zajęcia kreatywne dla dorosłych. Podczas sobotnich zajęć będziemy tworzyć album świąteczny. Święta to czas, kiedy z nostalgią sięgamy pamięcią do czasów dzieciństwa. Śnieg za oknem, zapach mandarynek, wspólne ubieranie choinki – niektóre z tradycji cieszą po dziś, inne odeszły już w niepamięć. Miłe chwile, ważne wydarzenia, bliskie osoby są częścią nas i dlatego warto ocalić je od zapomnienia – przypominać o nich sobie i innym oglądając zdjęcia, pamiątki. Stwórzmy album, w którym zamkniemy świąteczny czas i zachowamy wspomnienia. Na spotkanie obowiązują zapisy: pn – pt godz. 8–15, tel.: 52 33-99-227. Wstęp wolny.

Miejskie Centrum Kultury
27 listopada, godz. 19:00
Miejskie Centrum Kultury i Akademia Muzyczna zapraszają do udziału w 27. edycji Klubu Akademii Jazzu. Koncerty, które odbywają się nieomal od dekady, zdążyły już wrosnąć w kulturalną mapę miasta. Najbliższy – już 27 listopada o godz. 19:00. W tej edycji autor i pomysłodawca cyklu, kontrabasista i pedagog – Grzegorz Nadolny, przybliży publiczności postać polskiego kompozytora i aranżera Henryka Warsa. W pierwszej części koncertu usłyszymy wykład dotyczący postaci Henryka Warsa prowadzony przez Grzegorza Nadolnego i opracowania jego kompozycji w wykonaniu studentów. Druga część koncertu będzie gratką dla koneserów jazzowej pianistyki.

Teatr Polski
27 listopada, godz. 19:00
28 listopada, godz. 16:00

W najbliższy weekend Teatr Polski zaprasza na spektakl – „Twarzą w twarz”. Tekst opiera się na scenariuszu filmu Ingmara Bergmana o tym samym tytule w tłumaczeniu Zygmunta Łanowskiego. Bergman jest Przewodnikiem po czasie „kwarantanny” – zamknięcia, izolacji, wglądu i konfrontacji. Przeprowadza nas przez proces przemiany. Intymny proces transformacji i przewartościowania. I śmierci. Artysta wciąż poszukuje języka na oswojenie nieoswajalnego. Sztuka wciąż stara się wyprzedzić rzeczywistość. To powinność Sztuki. Próbować.