Ulica Chodkiewicza coraz ładniejsza

Na finiszu jest remont kamienicy przy ul. Chodkiewicza 5. Secesyjny budynek zdobi już zrewitalizowaną ulicę. Trwają też konserwatorskie prace przy gmachu policji.

Kamienica pochodzi z 1900 roku. Budynek liczy 4 kondygnacje. W suterenie wcześniej funkcjonował sklep, a na górnych kondygnacjach mieszkania. Fasadę od strony ulicy wyróżnia masywny ryzalit, w którym na wysokości piętra osadzono balkon. Kamienica ma szereg zróżnicowanych form typowych dla secesji. W narożniku umieszczono wykusz.

Od strony wschodniej znajduje się loggia o drewnianej konstrukcji.  Gruntowny  remont przeprowadziła  firma Moderator Inwestycje i wspólnota mieszkaniowa. Po rewitalizacji, w kameralnym budynku powstało kilkanaście mieszkań dostosowanych do współczesnych standardów i wymagań.

Przy ul. Chodkiewicza trwa również rewitalizacja zabytkowego budynku policji z numerem 32. Prace przy dawnym sierocińcu rozpoczęły się jesienią ubiegłego roku. Projekt przewiduje wykonanie szeregu prac związanych z kompleksową  termomodernizacją obiektu pochodzącego z 1914 roku. Rozebrano zbędne przybudówki, wymieniono stolarkę okienną, trwają prace przy instalacjach wewnętrznych. Rozpoczęły się też prace konserwatorskie przy elewacji. Na realizację zadania Komenda Wojewódzka Policji  w Bydgoszczy uzyskała dofinansowanie unijne w wysokości 7,3 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Zakończenie prac, które prowadzone są pod nadzorem konserwatora zabytków, planowane jest na grudzień 2020 roku.

Wszystkie przedsięwzięcia uzupełniają wcześniejsze działania miasta, mające na celu przywrócenie ulicy Chodkiewicza estetycznego wyglądu. W 2016 roku zmodernizowana została ulica Chodkiewicza na odcinku od Sułkowskiego do Wyszyńskiego. W ramach tego zadania zmodernizowano torowisko i jezdnie, a wzdłuż ulicy zbudowano drogę rowerową, nowe chodniki i stylowe oświetlenie. Wcześniej modernizowany był odcinek od Gdańskiej do Sułkowskiego. Oba zadania pochłonęły łącznie 40 mln zł.