logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Tour de Konstytucja w środę zawita do Bydgoszczy
Sędziowie, adwokaci i działacze społeczni będą rozmawiać w środę z mieszkańcami Bydgoszczy o znaczeniu Konstytucji w naszym codziennym życiu, a także o Unii Europejskiej i jej wartościach. W środę Tour de Konstytucja dotrze na bydgoską Barkę Lemara.


Tour de Konstytucja to zaproszenie do rozmowy. To pokazanie, że Konstytucja nie jest czymś abstrakcyjnym, ale realnie wpływa na naszą codzienność. To już druga edycja ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Fundację Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych. W tym roku Bydgoszcz po raz pierwszy pojawi się na mapie 70 polskich miast przez które przemierza Tour-Bus przewożący zwój Konstytucji. Hasło tegorocznej edycji brzmi: “Z Europą nam po drodze”.  
 
29 czerwca o godz. 17 na zacumowanej przy nabrzeżu Brdy Barce Lemara (Rybi Rynek) będzie można podyskutować, czy zadać pytanie zaproszonym gościom. Wśród nich Robert Hojda, pomysłodawca akcji, Prezes Fundacji Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych, SSO Igor Tuleya, Danuta Przywara, socjolożka i działaczka społeczna, Prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w latach 2008-2021, prokurator Katarzyna Kwiatkowska oraz adwokat Kinga Dagmara Siadlak,  prezes i współzałożyciel Stowarzyszenia Adwokackiego Defensor Iuris.
 
Wydarzenie ma na celu przybliżenie społeczeństwu doniosłości ustawy zasadniczej, propagowanie wiedzy o prawach i wolnościach obywatelskich. Ma również służyć propagowaniu wiedzy o powiązaniu praw i wolności zagwarantowanych w Konstytucji z Kartą Praw Podstawowych UE. To także promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia oraz idei wolontariatu.  
 
Lokalnym organizatorem bydgoskiego przystanku Tour de Konstytucja jest Okręgowa Rada Adwokacka w Bydgoszczy.  
 
Tour de Konstytucja zainaugurowana została 4 czerwca w Słupsku. Na trasie znajdują się także Opener Festiwal w Gdyni, Festiwal Góry Literatury w Nowej Rudzie, Pol and Rock Festival w Czaplinku. Natomiast wielki finał zaplanowany został na 27 sierpnia w Warszawie.  
 
Link do wydarzenia na FB:TUTAJ.