logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Tony uratowanego jedzenia
Bydgoska jadłodzielnia założona przez radnego i społecznika Ireneusza Nitkiewicza świętowała swoje 5-lecie działalności. Okienko z żywnością dla potrzebujących znajduje się przy ul. Gdańskiej 79. Podobne miejsca znajdują się w innych częściach miasta.


W Bydgoszczy funkcjonują cztery jadłodzielnie: dwie jadłodzielnie Wyższej Szkoły Gospodarki przy ul. Naruszewicza 11 i Obrońców Bydgoszczy 1, Wspólna Spiżarnia przy ul. Gdańskiej 79 czynna w poniedziałki i czwartki od godz. 16.30 i Dobrodzielnia Wisła Stary Fordon. Każdy, kto chce skorzystać z żywności sam może zdecydować, które produkty zabrać do domu. Wszystko anonimowo.

Jadłodzielnie to miejsca nieodpłatnej wymiany żywności w ramach tzw. foodsharingu. Każdy może tu przynieść żywność, którą chce podzielić z innymi. To z jednej strony wsparcie dla potrzebujących, z drugiej wdrażanie w życie idei zerowaste czyli niemarnowania, w tym przypadku żywności. Wszystko odbywa się nieodpłatnie i anonimowo.  

Jadłodzielnia Wspólna Spiżarnia została otwarta w 2017 roku. Głównym celem tego miejsca jest zapewnienie żywności osobom potrzebującym. To także tony uratowanego jedzenia. Do jadłodzielni można przynosić produkty spożywcze zarówno kupione w sklepie, jak i te samodzielnie przygotowane. Ważne, aby były świeże, nie zawierały surowego mięsa, jajek ani alkoholu. Ideą powstania tego miejsca jest przede wszystkim dzielenie się żywnością z osobami, które są w potrzebie. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie zjeść tego, co mamy w domu, można zostawić produkty w jadłodzielni, zamiast wyrzucać je na śmietnik.

Jadłodzielnie WSG – Foodsharing Bydgoszcz
Znajdują się przy ul. Naruszewicza 11 i przy ul. Obrońców Bydgoszczy 1. Punkty są czynne całą dobę. Pierwsza jadłodzielnia WSG znajdowała się w innym miejscu przy ul. Królowej Jadwigi i była pierwszym tego typu miejscem w Bydgoszczy. Z Jadłodzielni może korzystać każdy, bez ograniczeń. Na profilu   WSG Foodsharing Bydgoszcz gdzie znajdują się bieżące informacje co znajduje się w punktach.

Dobrodzielnia Wisła
Dobrodzielnia powstała w Starym Fordonie w 2019 roku. To inicjatywa Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu. Budynek znajduje się u zbiegu ulic Bydgoskiej i Piekary. Jest czynna w  poniedziałki i czwartki od godz. 17:00 do 18:00. Można przynosić, można odbierać - dostęp do półek jest wolny. Szczegóły na Facebooku: www.facebook.com/dobrodzelniawisla/