logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Teatr Kameralny – nowe pomysły, pierwsze premiery
Edukacja dzieci i młodzieży, spektakle marionetkowe i muzyczne, a także bogaty program warsztatów i projektów kulturalnych dla najmłodszych bydgoszczan – takie są główne cele programowe Teatru Kameralnego, które przedstawił dyrektor instytucji. Budowa Teatru to jedna z najważniejszych miejskich inwestycji, dzięki której Bydgoszcz zyska drugą scenę, a salon miasta wzbogaci się o kolejny atrakcyjny obiekt.


Gmach Teatru Kameralnego rośnie w oczach – obecnie prowadzone są roboty związane z konstrukcją budynku. Na pierwszej kondygnacji rozpoczęły się prace instalacyjne i elektryczne, wkrótce ekipa budowlana zajmie się konstrukcją dachu. Mimo, że prace mają zakończyć się pod koniec tego roku, Teatr Kameralny już działa. Jeszcze w styczniu ruszy pierwszy projekt edukacyjny „Poczytaj mi”, realizowany wspólnie z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną. – Będzie zachęcał młodego widza nie tylko do czytania książek, ale też do uczestnictwa w życiu teatralnym – mówił Mariusz Napierała, dyrektor Teatru Kameralnego podczas konferencji prasowej. 

Teatr ma już zaplanowaną pierwszą premierę, która odbędzie się 18 września tego roku na scenie kameralnej Opery Nova. Będzie to spektakl dla dzieci pt. „Proszę słonia” na podstawie książki Ludwika Jerzego Kerna. Przedstawienie wyreżyseruje Arkadiusz Klucznik, który jest jednocześnie konsultantem ds. programowych Teatru. 

Edukacja teatralna dzieci i młodzieży będzie niezwykle ważnym elementem funkcjonowania teatru. W planach jest m. in. stworzenie Akademii Animacji, zajęć muzycznych, teatralnych i ruchowych, podczas których dzieci przygotowywane będą także do występowania na scenie. 

Dyrektor Teatru, Mariusz Napierała przedstawił też nowe logo instytucji. Na konkurs wpłynęło 489 prac, spośród których jury wybrało projekt Piotra Felszyńskiego, grafika i architekta z Krakowa. Nowy znak graficzny będzie wykorzystywany m. in. w materiałach promocyjnych i będzie znakiem identyfikacyjnym instytucji. 

Obecnie Teatr zatrudnia 4 pracowników; do końca roku ma to być 20 osób, a docelowo – 40, z czego zespół aktorski tworzyć będzie od 12 do 16 artystów.  

Teatr Kameralny to jedna z najważniejszych inwestycji prowadzonych przez Miasto. Budynek pomieści m.in. salę teatralną ze sceną o powierzchni 226 metrów kwadratowych i widownią mieszczącą 234 osoby wraz z kuluarami, salę prób oraz salę wielofunkcyjną na 50 osób. Gmach wyposażymy również w podnośniki dla osób niepełnosprawnych i nowoczesne urządzenia oraz systemy obsługujące scenę. Na końcowym etapie inwestycji zagospodarowany zostanie też dziedziniec i dobudowany zostanie dojazd od strony ul. Podwale.

- To niespotykana dotąd w Polsce sytuacja, w której jednocześnie buduje się sam gmach instytucji i tworzy się zespół teatralny  – mówił Arkadiusz Klucznik, konsultant ds. programowych. – Mamy się czym chwalić i z czego cieszyć – jesteśmy jedynym teatrem dla dzieci w Polsce, który posiadać będzie sporych rozmiarów obrotową scenę.  

Sposób wykorzystania zrewitalizowanego gmachu został określony w m.in. w konsultacjach społecznych przeprowadzonych w 2016 roku. Na potrzebę utworzenia drugiej sceny zwracały też uwagę środowiska kulturalne. Inwestycja została poza tym wpisana do Strategii Rozwoju Kultury na lata 2017-2026.

Roboty budowlane pochłoną około 27 mln złotych. Pomagają nam fundusze europejskie na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT). Unijne wsparcie to 12 mln zł.

Aktualne zdjęcia z budowy: