logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Rozbudowa ul. Kujawskiej. Zobacz jak powstają nowe torowiska. Raport nr 28
Zajrzeliśmy wspólnie z drogowcami na największy plac budowy w mieście. Wykonawcy zrealizowali już prawie jedną trzecią prac. Dobra pogoda pozwala prowadzić prace na wszystkich frontach.


Na rondzie Kujawskim od strony ulicy Kujawskiej po zamontowaniu rozjazdów układane sa również kolejne odcinki szyn w kierunku ronda Bernardyńskiego.

Zwrotnice będą ustawiane w odpowiednim położeniu  zdalnie przez motorniczych. Motorniczy mogą również na pętlach wpisywać kod trasy i zwrotnice ustawiają się w odpowiednim położeniu przed nadjechaniem pojazdu.

Obie szyny tworzące torowisko muszą być idealnie wypoziomowane. Pochylenie torowiska nie może natomiast przekraczać na wzniesieniach 5 procent.

Kujawska jest naszpikowana sieciami podziemnymi. Cały czas jeszcze na niektórych odcinkach prowadzone są prace przy ich przekładaniu.

Torowisko w osi ulicy Kujawskiej będzie położone na środkowym odcinku  niżej w stosunku do jezdni. Stąd konieczność budowy murów oporowych.

Oporowy mur wieńczy tak zwany żelbetowy oczep. Przy jego budowie szereg prac przy zbrojeniu muszą wykonać spawacze.

W  centrum miasta od wielu lat nie była realizowana tak duża inwestycja związana ze zmianą ukształtowania terenu. Podniesione rondo Bernardyńskie i jego wloty wymaga dowiezienia wielu wywrotek piasku.