logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Premiera w Operze Nova – „Coppelia” Leo Delibes’a w doskonałej choreografii Jacka Tyski
To będzie niezwykła premiera w Operze Nova – w sobotę, 9 listopada zobaczymy balet Leo Delibes’a pt. „Coppelia”. Autorem choreografii jest Jacek Tyski, który po raz pierwszy współpracuje z bydgoską sceną


Tytułowa bohaterka baletu, Coppelia jest lalką ludzkich rozmiarów stworzoną przez tajemniczego doktora Coppeliusa. Balet oparty na noweli wielkiego romantycznego pisarza i muzyka, E.T.A . Hoffmanna jest opowieścią o miłości i intrydze zazdrosnej narzeczonej (Swanilda), która podstępem wciela się w postać Coppelii. Wszystko po to, żeby zjednać sobie uczucia ukochanego Franza. 

Po raz pierwszy w bydgoskiej operze pracuje choreograf Jacek Tyski, który przygotował balet Leo Delibes'a dla naszej sceny. 

Tyski jest absolwentem Państwowej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie oraz Hamburskiej Szkoły Baletowej Johna Neumeiera. Jako solista, zdobył w swojej karierze wiele nagród, m. in. Teatralna Nagroda Muzyczna im. Jana Kiepury (2016), a także nagrody ZAiKS-u za twórczość choreograficzną (2018). Współpracował z Baletem Hamburskim, madryckim Compaña Nacional de Danza Nacho Duato, w Las Palmas współtworzył Ballet de Gran Canaria. Solista baletu Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie. W swoim repertuarze ma partie w baletach takich choreografów, jak: John Neumeier, Nacho Duato, William Forsythe, Jiří Kylián, Mats Ek, Jiacopo Godoni, Boris Ejfman, Krzysztof Pastor, Emil Wesołowski, Ohad Naharin i Ed Wubbe.

Kierownictwo muzyczne nad „Coppelią” sprawuje dyrektor Opery Nova, Maciej Figas. 

„Coppelia”, sobota, 9 listopada, godz. 19.00 – PREMIERA. Kolejne spektakle – 10, 12 listopada i 21, 22 i 23 lutego. 

Léo Delibes

W połowie XIX wieku największą zasługę w rozwoju baletu mieli dwaj współcześni sobie kompozytorzy: Francuz, Léo Delibes (1836-1891) i Rosjanin, Piotr Czajkowski (1840-1893).Obaj twórcy podnieśli wartość muzyki baletowej, która przedtem była podporządkowana bezwzględnie choreografii. Zanim Delibes zasłynął swymi czołowymi dziełami, baletami i operami, tworzył operetki (niekiedy wspólnie z Offenbachem). Zainteresowania baletem przejął od Adolphe Adama.

Przełomowym momentem w twórczości Delibes'a było napisanie wraz z Ludwikiem Minkusem, baletu „La Source" („Źródło). W walcu z tego baletu, obok późniejszych walców z „Coppelii" i „Sylwii" okazał się (podobnie, jak Czajkowski) mistrzem tej wytwornej formy. Szczytem twórczości baletowej Delibes'a stała się „Coppelia". Poziomem muzycznym dorównuje ona baletom Czajkowskiego, który wysoko cenił Delibes’a. (”Coppelia” powstała w 1870, „Jezioro Łabędzie” w 1876 r.).Libretto o tematyce lalkowej podsunął sławny choreograf francuski, Saint-Leon. Jest ono oparte na noweli wielkiego romantycznego pisarz i muzyka, E.T.A . Hoffmanna i wykazuje podobieństwo tematyczne do opery Offenbacha „Opowieści Hoffmanna".