logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Pobiegną w szczytnym celu
Sportowe emocje, radość pomagania, ale i wspaniała zabawa w rodzinnym gronie. Taki będzie 5. PKO Bieg Charytatywny, który odbędzie się 14 września na stadionie Zawiszy. Po biegowych zmaganiach odbędą się ekologiczne pikniki rodzinne.


PKO Bieg Charytatywny zapowiada się wyjątkowo. W sobotę, 14 września w dwunastu miastach Polski tysiące zawodników na bieżniach lekkoatletycznych stadionów zmierzy się z innymi entuzjastami biegania. Przede wszystkim jednak wystartują, by „wybiegać” pomoc dla dzieci z domów dziecka.

PKO Bieg Charytatywny to bieg sztafetowy, w którym udział biorą 5-osobowe drużyny. Aktywność uczestników zostanie przeliczona na cel charytatywny – edukację dzieci z domów dziecka. Środki przekaże Fundacja PKO Banku Polskiego. W biegu mogą wziąć udział także najmłodsi. W PKO Biegu Charytatywnym Młodych może pobiec około 350 dzieci. Bieg rozgrywany będzie w trzech kategoriach wiekowych:
• I kategoria: 1-6 lat na dystansie 200 m
• II kategoria: 7-9 lat na dystansie 400 m
• III kategoria: 10-13 lat na dystansie 600 m

W tym roku, po zawodach odbędą się pikniki rodzinne z licznymi atrakcjami. W strefie formy znajdą się gry i zabawy ruchowe dla całych rodzin, w strefie zdrowia odbędą się warsztaty pierwszej pomocy, a w strefie cateringowej – zdrowa żywność.
W trakcie pikników odbędą się też ekologiczne warsztaty „zero waste”. Uczestnicy będą mogli również sprawdzić swoją wiedzę na temat segregacji odpadów przy pomocy specjalnych gier i konkursów.

Przestrzeń zostanie podzielona na następujące strefy:
• Strefa Formy
Tu będzie można sprawdzić swoja zwinność i kondycję. Będą stacje sportowe indywidualne oraz rodzinne zaprojektowane w taki sposób, żeby dzieci w każdym wieku mogły uczestniczyć we wszystkich zabawach. Każdy z uczestników otrzyma specjalną Kartę, na której będzie zbierał pieczątki w zamian za zaliczone zadania. Po przejściu określonej liczby konkurencji sportowych oraz turniejów otrzyma pamiątkowy medal.
• Strefa Familijna tej strefie znajdą się wielkoformatowe gry planszowe. Znane i lubiane w gigantycznych wersjach. To gracze są pionkami na planszy. Będą to gry, które rozwijają wiele umiejętności i są świetną rozrywką nie tylko dla dzieci, ale całych rodzin.
• Strefa Malucha
W Strefie Malucha będą odbywać się zabawy przeznaczone dla najmłodszych np. kolorowanie papierowych medali czy malowanie twarzy. Dzięki kreatywnym animatorom na twarzach dzieci pojawią się rysunki, m.in. kwiatki, śnieżynki, zwierzęta czy postacie z kultowych bajek.
• Strefa Zdrowia
Tu dorośli i dzieci będą mogli wziąć udział w szkoleniu z pierwszej pomocy prowadzonym przez ratowników medycznych. Dowiedzieć się m.in. co zrobić w razie omdlenia, wstrząsów, urazów (zwichnięć, złamań). W przestrzeni cateringowej, oprócz specjalnego menu, będą jabłka i zdrowe batony. Nie zabraknie też aktywności związanych ze zdrowym żywieniem.
• Strefa Ekologiczna
Uczestnicy będą mogli sprawdzić swoją wiedzę z segregacji śmieci i dowiedzieć się, co mogą zrobić, żeby stać się bardziej „eko”. Chodzi o propagowanie stylu życia „zero waste”, czyli generowanie mniej odpadów. W ramach zabaw stworzą przy użyciu puszek, kartonu i butelek PET stworzą doniczki, organizery, schowki na zabawki czy sakwy na zakupy.
• Strefa Relaksu
Odwiedzając ją, można złapać chwilę oddechu, odpoczywając na leżakach i pufach oraz obserwując animacje.