logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Niezwykły mural w negatywie na Pomorskiej – bohaterką Jadwiga Szopieraj
Bydgoska fotografka Jadwiga Szopieraj sportretowana została na muralu, który powstał przy ulicy Pomorskiej. Dzieło autorstwa kolumbijskiego artysty Sebastiana Jimeneza namalowane zostało w technice „mural w negatywie”. Malowidło powstało w ramach 5. Edycji Vintage Photo Festival.


1 października startuje 5, jubileuszowa edycja Vintage Photo Festival, imprezy, która powstała na bazie lokalnego dziedzictwa kulturowego, jaką jest przemysł fotografii analogowej. W tegorocznym programie festiwalowym organizatorzy chcą pokazać wystawy światowych i lokalnych twórców w kontekście ustanowionego tematu przewodniego - Fotograficznego Archiwum. Będzie też wiele wydarzeń towarzyszących.

Jednym z nich jest powstanie nowego muralu przy ulicy Pomorskiej 68a (oficyna kamienicy, w której mieści się Farbiarnia – Pracownia Fotografii Artystycznej, organizator Festiwalu). 

W związku z tym projektem, do współpracy został zaproszony światowej sławy artysta Sebastian Jimenez, tworzący pod pseudonimem Sepc. Ten kolumbijski twórca wymyślił niezwykły sposób na grę uliczną z fotografią – tworzy murale w negatywie i dopiero, gdy zrobimy zdjęcie danej ścianie, możemy odtworzyć zdjęcie w pozytywie w aplikacji mobilnej.

Bohaterką muralu jest Jadwiga Szopieraj, bydgoska fotografka z początku XX wieku. Jako nastolatka przyjechała z rodzinnych Leszczyc do Bydgoszczy. W jej willi przy Świętojańskiej 8 mieścił się zakład fotograficzny. Dom i zakład powstały w ostatnich latach XIX wie¬ku na zamówienie fotografa Carla Weissa. Zakład Salewscy odnajmowali kolejnym fotografom.

Jadwiga uczyła się fotograficznego fachu u mistrza Tytusa Piechockiego (wykonał m.in. zdjęcie Pierw¬szej Rady Miejskiej w Bydgoszczy kadencji 1920-1921 oraz portrety Poli Negri). Z czasem Jadwiga Szopieraj przejęła prowadzenie zakładu. Wy¬szkoliła się w fachu, a w dokumentach figurowała jako „fotografistka”. Kiedy w 1937 roku Tytus Piechocki zawiązał Cech Fotografów w Bydgoszczy, wystosował zaproszenie do trzydziestu siedmiu fotografów. Wśród nich była Jadwiga Szopieraj.

Uroczyste odsłonięcie muralu nastąpi tuż przed festiwalem, który rozpocznie się w piątek, 11 października.

Szopieraj będzie także jedną z bohaterek wystawy „Eros i Tanatos. Bydgoskie pionierki fotografii zawodowej 1888-01945” prezentowanej w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy (wernisaż w ramach Vintage Photo Festival odbędzie się 12 października o godz. 15.00). 

O bydgoskich fotografistkach dowiedzieć się będzie można także podczas spotkania autorskiego z Małgorzatą Czyńska i Katarzyną Gębarowską, autorkami książki "Zawód: fotografistka". Początek w niedzielę 13 października o godz. 12.15 w KPCK w Bydgoszczy (Plac Kościeleckich 6). 

Więcej o festiwalu TUTAJ.