Laury dla najlepszych

Znamy laureatów tegorocznych Laurów – Andrzeja Szwalbego i Mariana Rejewskiego. Zostali nimi prof. Janusz Kowalewski i Adam Kośmieja. Laury wręczane są corocznie podczas uroczystości nadania Bydgoszczy praw miejskich.

Laur Andrzeja Szwalbego przyznawany jest przez Kapitułę za całokształt pracy lub dorobku. Pod uwagę brane są zasługi, które podniosły znaczenie Bydgoszczy na arenie krajowej lub międzynarodowej, dokonały otwarcia nowych perspektyw rozwoju lub uczyniły miasto atrakcyjniejsze oraz bardziej przyjazne dla gości i mieszkańców. Rokrocznie wyróżniona w ten sposób może być jedna osoba. Laur przyznawany jest od 2003 roku, wręcza go Prezydent Bydgoszczy podczas uroczystości rocznicy nadania Bydgoszczy praw miejskich. Do tej pory Laurem wyróżniono 18 osób. Pełna lista TUTAJ

Wyróżnienie to otrzymali m.in. prof. Katarzyna Popowa-Zydroń, Ewa Stąporek-Pośpiech, Rafał Blechacz, prof. Marek Harat, Adam Sowa, Szymon Nehring, Maciej Figas, Marek Gotowski, Paweł Łysak, Wadim Brodski. W tym roku kapituła zdecydowała, że laur otrzyma dyrektor Centrum Onkologii w Bydgoszczy prof. Janusz Kowalewski.

Laur Mariana Rejewskiego przyznawany jest za wybitne osiągnięcia - dla upamiętnienia młodego wieku Patrona Nagrody w czasie dokonywania przełomowych prac kryptologicznych, które wpłynęły na wynik i skrócenie II wojny światowej. Pod uwagę brane są zasługi, które podniosły znaczenie Bydgoszczy na arenie krajowej lub międzynarodowej, dokonały otwarcia nowych perspektyw rozwoju lub uczyniły miasto atrakcyjniejsze oraz bardziej przyjazne dla gości i mieszkańców. Rokrocznie wyróżniona w ten sposób może być jedna osoba. Laur wręczany jest przez Prezydenta Bydgoszczy w ramach uroczystości rocznicy nadania Bydgoszczy praw miejskich. Dotychczas wyróżnienie trafiło do: Magdaleny Fularczyk-Kozłowskiej (2019) i Igi Baumgart-Witan (2022). Tym razem laureatem został Adam Kośmieja, jeden z najbardziej wyrazistych polskich pianistów młodego pokolenia. Jest absolwentem Manhattan School of Music oraz Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Obecnie jest wykładowcą bydgoskiej uczelni.