logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Łąki kwietne w mieście – ekologicznie i naturalnie
Poza walorami piękna kwiatów, łąki kwietne zmniejszają szkodliwość smogu i są azylem dla owadów. W mieście właśnie ruszył pilotaż sadzenia łąk kwietnych z mieszanką ponad 30 wielokolorowych kwiatów na terenie ok. 2 tys. metrów kwadratowych. W naszym mieście trwają również przygotowania do posadzenia pierwszej społecznej łąki kwietnej.


Pod koniec kwietnia kupiliśmy specjalne nasiona, które pozwolą na założenie łąk kwiatowych na powierzchni około 2 tys. metrów kwadratowych. Wysialiśmy specjalne nasiona w osłonach w pięciu lokalizacjach: Przy ul. Rekinowej na Osowej Górze, przy ul. Architektów i Murarzy na Kapuściskach, w Nowym Fordonie kwiatki pojawią się na terenie wzdłuż torów tramwajowych przy ul. Duboisa, w Śródmieściu zazieleni się teren przy ul. Unii Lubelskiej. Ostatnią wytypowaną lokalizacją jest osiedle Leśne , tam kwiatki wzrosną na skwerze Teresy Ciepły oraz w Parku Bydgoskiego Harcerstwa.

Łąki zostały wysiane ręcznie, a następnie obficie podlane w pierwszych dniach maja. Pełen wzrost roślin trwa około 6 tygodni. Pierwsze kwiatki powinniśmy zobaczyć w połowie czerwca. Oprócz tych miejsc posiane zostały również łąki w rewaloryzowanym parku na Wzgórzu Wolności.

Łąka jest alternatywą dla nudnych miejskich trawników. Stanie się także domem dla setek owadów i roślin. Łąka poprawi też estetykę okolicy zachwycając kolorami i zapachem. Z łąki będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy. Wokół łąk poprawi się powietrze i samopoczucie. Specjalne otoczki nasion chronią je przed wydziobywaniem przez ptaki. Odpowiedni ciężar chroni przed silnym wiatrem.  Jednym słowem łąka kwietna z nasion jest prostym sposobem na poprawę estetyki w naszym mieście.

Za naszym przykładem poszedł także Społeczny Rzecznik Pieszych, który zdobywając mini-grant planuje wraz z organizacjami proekologicznymi i zainteresowanymi mieszkańcami posadzić pierwszą w mieście społeczną łąkę kwietną. Spotkanie organizacyjne dla wszystkich zainteresowanych odbędzie się 16 maja o godz. 16.00 z Pracowni przy ul. Jezuickiej 20 -22.

Każdego kto chciałby posadzić łąkę kwietną na miejskim terenie, zachęcamy do kontaktu z Wydziałem Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Bydgoszczy, który pomoże wybrać odpowiednią lokalizację i doradzi w wyborze odpowiedniej mieszanki nasion. Łąki kwietne wykonać można praktycznie na każdej dobrze nasłonecznionej powierzchni, na której nie dominują duże drzewa. Łąka kwietna o odpowiednio dobranym składzie gatunkowym nadaje się także na suche i słabe gleby oraz tereny zdegradowane, gdzie ciężko utrzymać trawnik.