logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kolejne podpisy w Bydgoskiej Alei Autografów
Iga Baumgart-Witan, prof. Piotr Salaber i prof. Mariusz Wysocki odsłonili dziś (27 listopada) swoje podpisy w Bydgoskiej Alei Autografów. W uroczystości wziął udział prezydent Rafał Bruski i wiceprzewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy Joanna Czerska-Thomas.


- Szanowni Państwo, ulica Długa, choć obecnie nie jest już najdłuższą ulicą w mieście, ma jednak swoje szczególne miejsce w dziejach Grodu nad Brdą. Przez lata zmieniała się, tak jak zmienia się całe nasze miasto, będąc jednocześnie cichym świadkiem historii. Przechadzały się nią pokolenia bydgoszczan, budujących przez wieki sukces naszego miasta. Od dzisiaj ci, którzy zdecydują się na spacer tą wyjątkową ulicą będą mogli podziwiać kolejne autografy. Złożyły je osoby, które w szczególny sposób zasłużyły na to, by na trwale zapisać się w naszej pamięci. Dołączają w ten sposób do grona wybitnych postaci, które decyzją Kapituły Bydgoskich Autografów każdego roku znajdują tutaj swoje symboliczne miejsce w uznaniu ich sukcesów i dokonań. Są wśród nich naukowcy, artyści, lekarze, sportowcy… Ci, z których Bydgoszcz jest dumna i ci, którzy dumni są z Bydgoszczy. Niech pozostawiony dzisiaj przez naszych laureatów trwały ślad, pozwoli potomnym zawsze pamiętać o ich dokonaniach - mówił podczas dzisiejszej uroczystości prezydent Rafał Bruski.

W uroczystości wzięli udział wyróżnieni, ich najbliżsi i mieszkańcy miasta. Z uwagi na pandemię wydarzeniu nie towarzyszyły dodatkowe atrakcje.


Iga Baumgart-Witan
Urodzona w Bydgoszczy lekkoatletka BKS Bydgoszcz. Dwukrotna medalistka olimpijska z Tokio 2020 (złoto w sztafecie mieszanej 4x400m i srebro 4x400 m). Medalistka mistrzostw świata i Europy (sztafeta 4x400m), indywidualnie mistrzyni Polski w biegu na 400m z 2017 i 2019, na tym samym dystansie zdobyła także srebro (2011, 2012, 2015) i brąz (2013).


prof. dr hab. Piotr Salaber
profesor bydgoskiej Akademii Muzycznej. Od 1994 do 2001 związany był z Teatrem Polskim w Bydgoszczy, gdzie sprawował funkcję kierownika muzycznego. W latach 1996-97 prowadził program autorski w Polskim Radiu w Bydgoszczy. Od 1997 jest członkiem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Koncertował w Rosji, Czechach, Niemczech, Szwecji, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Dyryguje wszystkimi nagraniami swojej muzyki teatralnej i filmowej. Z powodzeniem łączy działalność artystyczną z naukową i dydaktyczną prowadząc zajęcia w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy  a także, gościnnie w Vancouver na University of British Columbia. Autor muzyki do blisko 100 spektakli teatralnych, piosenek, programów radiowych i telewizyjnych, trzech filmów kinowych i dwóch seriali TV. Autor reportaży m.in. z Indonezji, Singapuru, Madagaskaru, Kenii, Tanzanii, Seszeli, Egiptu, Komorów, Mauritiusa, USA i Meksyku.prof. dr hab. n. med. Mariusz Wysocki
Od 1977 roku związany z Bydgoszczą. Kierownik Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Collegium Medicum UMK. Twórca jednego z największych ośrodków przeszczepu szpiku kostnego dla dzieci z Polski północnej. Jest promotorem i recenzentem licznych prac doktoranckich i rozpraw habilitacyjnych, sprawuje funkcję konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej. Jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Współpracował z fundacją Iskierka – organizacją pożytku publicznego działającą na rzecz dzieci z chorobą nowotworową. Był zaangażowany w działalność 17. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, której tematem było wczesne wykrywanie chorób nowotworowych u dzieci. Wyróżniony nagrodą Bydgoszczanina Roku.

Warto wiedzieć:
Bydgoszcz zawdzięcza swój charakter wyjątkowym osobom, które mogą poszczycić się licznymi sukcesami i osiągnięciami. Aby podpis ten zyskał wymierne oblicze i trwale wpisał się w wizerunek Bydgoszczy, powstała inicjatywa wyróżniania ambasadorów naszego miasta pamiątkowymi tablicami w formie utrwalonego w płaskorzeźbie podpisu. Tak powstała Bydgoska Aleja Autografów na ulicy Długiej. Przedsięwzięcie ma charakter cykliczny. Kapituła każdego roku wyróżnia osoby, które w szczególny sposób, swoją pracą i działalnością, promują Miasto. Wmurowane w nawierzchnię ulicy Długiej tablice są odsłaniane osobiście przez laureatów. Pierwsze tablice z podpisami zostały odsłonięte w Bydgoskiej Alei Autografów w 2007 roku.