Klucze do Miasta w rękach studentów – rozpoczynają się Bydgoskie Juwenalia

Bydgoscy studenci rozpoczęli właśnie juwenalia. W tym roku studenci bydgoskich uczelni wyższych postanowili połączyć siły i przygotować wspólną ofertę kulturalno-rozrywkową. Prezydent Rafał Bruski życząc udanej zabawy przekazał symboliczne klucze do bram miasta.

- Tradycyjnie już maj jest czasem panowania studentów w naszym mieście – powiedział Rafał Bruski podczas przekazania kluczy – Bardzo się cieszę, że Bydgoszcz zamieni się w miasteczko studenckie. Ten czas zabawy jest bardzo potrzebny studentom po intensywnym czasie nauki – dodał.

Juwenalia to najbardziej zabawowy tydzień bydgoskich żaków. Każda uczelnia ma swój program obchodów, jednak terminy zostały tak dobrane, aby wszystkie imprezy zazębiały się i zamknęły w jednym tygodniu. Tegoroczna edycja juwenaliów została zorganizowana we współpracy samorządów studenckich Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, Collegium Medicum, Akademii Muzycznej oraz porozumienia uczelni niepublicznych w Bydgoszczy.

Królewskie Juwenalia Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego
Tegoroczne Królewskie Juwenalia odbywać się będą w dniach 15-16 maja na Kampusie Głównym UKW przy ul. Chodkiewicza 30. Jest to największe bydgoskie wydarzenie organizowane przez studentów, które corocznie gości nie tylko członków społeczności akademickiej, ale pozostaje również otwarte dla wszystkich mieszkańców miasta i nie tylko.
Pierwszego dnia juwenaliowego ma miejsce „Blokada Łużyka”, podczas której uczestnicy mają możliwość grillowania na terenie Kampusu w rytm koncertów. Jako zwieńczenie tegorocznej „Blokady Łużyka” na scenie pojawi się Kartky, ogłoszony odkryciem roku polskiej sceny hip-hopowej. Kolejnego dnia odbędzie się „Dzień Koncertowy” w czasie którego na scenie zaprezentują się tak gwiazdy jak Sitek, Maks Łapiński, Smolasty oraz nieodzowny czołowy przedstawiciel polskiego rapu KęKę. Tegoroczne Królewskie Juwenalia wpisują się idealnie w obchodzone przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy 50-lecie Uczelni.

Szczegółowy harmonogram:
14 maja,  godz. 16.00 – 18:30 – rozgrywki Akademikowe, czyli  bitwa na balony z wodą, limbo, czyli sztuka przechodzenia pod poprzeczką oraz  bieg z jajkiem.
Miejsce: ogród domu Studenta „Atomek”, ul. Łużycka 21
15 maja – tradycyjna już „Blokada Łużyka” przy ul. J.K. Chodkiewicza 30, czyli koncerty studentów – artystów i nie tylko czyli Juwenaliowe granie i wielkie grillowanie na terenie UKW. Na scenie studenckie kapele. Impreza potrwa do 23:00 – następnie o 23:15 wystąpi artysta wieczoru Kartky.
16 maja – dzień koncertowy na terenie kampusu głównego UKW to dzień podczas którego bawimy się ze Smolastym, Sitkiem, Maxem Łapińskim, Dj Luke oraz gwiazdą wieczoru którym w tym roku będzie Kękę.

MEDyczno-MUZyczne Juwenalia
Z kolei od 17 maja na kampusie Collegium Medicum atrakcje juwenaliowe odbędą się pod wspólnym hasłem związanym z medycyną i muzyką. Wśród wydarzeń są m.in. medyczne śniadania, ćwiczenia z zumby, oraz część muzyczna. Wystąpią m.in. Myslovitz i Stachursky.

Szczegółowy harmonogram – 17 maja:
12:00- 15:00 Medyczne Śniadanie, gra miejska Scavenger Hunt
17:00 Otwarcie juwenaliów, występ zespołu studenckiego Przybora Band
18:15 - Występ pierwszego artysty - Borys LBD
19:45 - Występ drugiego artysty - Gosia Andrzejewicz
21:15 - Występ trzeciego artysty - Myslovitz
22:45 - Występ czwartego artysty – Stachursky

UTP Gladiators – czyli juwenalia na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym
Studenci UTP będą świętować aż przez sześć dni, od 13 do 18 maja. Pierwszego dnia w poniedziałek odbędzie się bitwa balonowa, zajęcia z zumby i karaoke. Następnego dnia studenci będą mogli wykazać się w wielu konkurencjach znanych z programów telewizyjnych np. Familiada lub Jeden z dziesięciu. W środę 15 maja zaplanowano bieg o puchar dziekana oraz konkurs piosenki tłumaczonej. Wieczorem studenci bawić będą się w centrum miasta na Balu Rzymskim. Kolejne dni to zmagania sportowe oraz impreza dożynkowa.