Kamienica z werandą w remoncie

Ulica Krakowska z każdym rokiem zyskuje na estetyce. Nową elewację otrzymuje właśnie budynek z nr 3. Kamienica posiada oryginalne wejście w formie werandy. Wcześniej blask odzyskało kilka innych fasad.

Kamienica liczy 3 kondygnacje. Jest podpiwniczona. Pełni funkcję mieszkalną. Wzniesiono ją na początku XX wieku na planie  kwadratu.  Utrzymana jest w duchu modernizmu. Posiada niewiele zdobień, a największe pomieszczenia doświetlają duże okna. Wejście do budynku ulokowano w szczytowej w formie drewnianej werandy, z licznymi przeszkleniami, przykrytej dwuspadowym dachem. Obecnie remontowana jest właśnie ta część budynku. Prace powiązane z dociepleniem kosztują ok. 187 tysięcy złotych. Zleciła je wspólnota funkcjonująca w kamienicy zarządzanej przez ADM. Wcześniej remontowano elewację frontową.

W poprzednich latach blask odzyskało kilka innych kamienic zlokalizowanych wzdłuż ul. Krakowskiej. W ubiegłym roku między innymi budynek z nr 13. Poza tym  w oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski cała ulica Krakowska zyskała nowe chodniki.

Po zakończeniu prac przez wodociągowców przystąpimy również do odnowienia nawierzchni jezdni. Przygotowujemy się również do zlecenia prac związanych z rewitalizacją bulwarów nad Brdą. W ramach tego zadania zależy nam także na remoncie schodów łączących nabrzeże z ul. Krakowską.

Na większe tempo prac przy rewitalizacji historycznych budynków wpływają działania uruchomione przez miasto. To między innymi dotacje konserwatorskie, duże inwestycje związane z przebudową infrastruktury ulic, nakazy przeprowadzenia prac  oraz interwencje miejskiego plastyka.

Trochę historii

Tereny znajdujące się na wschód od dawnej rzeźni (obecnie zabudowania centrum handlowo-usługowego Focus) włączono w granice Bydgoszczy dopiero w 1920. Zabudowania wzdłuż ulicy Krakowskiej zaczęły powstawać jednak znacznie wcześniej już pod koniec XIX wieku. Tereny położone po obu stronach dzisiejszej ul. Jagiellońskiej  nazywano Szreterami (niem. Schröttersdorf). Później przyjęła się nazwa Skrzetusko.