logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Finaliści Konkursu Chopinowskiego zagrali w Bydgoszczy
Kamil Pacholec i Jakub Kuszlik, finaliści tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie zagrali specjalny koncert na zaproszenie Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W gali uczestniczył prezydent Rafał Bruski, który wręczył nagrody laureatom i ich profesorkom – prof. Ewie Pobłockiej i prof. Katarzynie Popowej-Zydroń.


Akademia Muzyczna imienia Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy zaprosiła Finalistów Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Jakuba Kuszlika – laureata IV Nagrody i Nagrody Specjalnej za Najlepsze Wykonanie Mazurków (absolwenta klasy fortepianu prof. dr hab. Katarzyny Popowej-Zydroń) oraz Kamila Pacholca, zdobywcy wyróżnienia (studenta klasy fortepianu prof. dr hab. Ewy Pobłockiej) na Nadzwyczajny Koncert w Sali Koncertowej AM przy ul. Gdańskiej. 

Kamil Pacholec jest studentem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie kształci się pod kierunkiem Ewy Pobłockiej. Uprzednio studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach u Wojciecha Świtały. Uczestniczył również w kursach mistrzowskich, prowadzonych przez takich artystów i pedagogów, jak: Dang Thai Son, Arie Vardi, Pavel Gililov, Andrzej Jasiński, Katarzyna Popowa-Zydroń i Tamás Ungár. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat. W wieku jedenastu lat wykonał swój pierwszy koncert z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Zwycięzca 47. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Katowicach (2016), podczas którego zdobył również nagrody specjalne za najlepsze wykonanie utworu solowego Fryderyka Chopina oraz najlepsze wykonanie koncertu fortepianowego. Jest również zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Livorno (2018), laureatem II nagrody i wielu dodatkowych nagród na XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego (2019), a także wielu innych krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Koncertował w Polsce, we Francji, Włoszech, na Ukrainie, w USA oraz Japonii. Wystąpił z recitalami na wielu renomowanych festiwalach pianistycznych, w tym na Festiwalu „Chopin i jego Europa”, 72. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju, „Chopin à Paris”, Chopinowskim w Nohant, Paderewskiego w Raleigh w USA oraz Chopinowskim w Omotesandō w Tokio. Wielokrotnie występował jako solista z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej, Filharmonią Zielonogórską, Orkiestrą „Wirtuozi Lwowa” i Akademicką Orkiestrą im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Był stypendystą m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezesa Rady Ministrów i Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, a także laureatem nagród rodzinnego miasta Kielc dla wybitnie utalentowanej młodzieży. Od 2016 r. jest objęty opieką Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w ramach programu „Młode Talenty”. W 2018 r. otrzymał stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”.

Jakub Kuszlik zdobył IV nagrodę (ex aequo z Aimi Kobayashi) oraz Nagrodę za najlepsze wykonanie mazurków ufundowaną przez Polskie Radio na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Warszawie! To pianista, który dopiero co ukończył studia na bydgoskiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu profesor Katarzyny Popowej-Zydroń. 24-letni pianista jest laureatem II nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy i na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Hilton Head oraz III nagrody na Międzynarodowym Konkursie „Top of the World” w Tromsø. W 2017r. wystąpił z recitalem chopinowskim w Studiu Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie. Rok później, wraz z orkiestrą Filharmonii Narodowej wykonał Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Paderewskiego.

XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie

NAGRODY GŁÓWNE:
I nagroda – Pan Bruce (Xiaoyu) Liu, Kanada
II nagroda ex aequo – Pan Alexander Gadjiev, Włochy/Słowenia
II nagroda ex aequo – Pan Kyohei Sorita, Japonia
III nagroda – Pan Martin Garcia Garcia, Hiszpania
IV nagroda ex aequo – Pani Aimi Kobayashi, Japonia
IV nagroda ex aequo – Pan Jakub Kuszlik, Polska
V nagroda – Pani Leonora Armellini, Włochy
VI nagroda – Pan J J Jun Li Bui, Kanada

NAGRODY SPECJALNE:
Nagroda Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków – Pan Jakub Kuszlik, Polska
Nagroda Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu – Pan Martin Garcia Garcia, Hiszpania
Nagroda Krystiana Zimermana za najlepsze wykonanie sonaty – Pan Alexander Gadjiev, Włochy/Słowenia