logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Ferie pełne kultury
17 stycznia zaczynają się ferie zimowe w naszym województwie. Z tej okazji bydgoskie instytucje kultury przygotowały ofertę dla najmłodszych bydgoszczan. Do wyboru m.in. warsztaty, zajęcia edukacyjno-plastyczne, pokazy filmów czy trzymający w napięciu pokój zagadek.


WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy zaprasza najmłodszych czytelników do spędzenia ferii zimowych z biblioteką! W Bibliotece Głównej oraz bibliotekach osiedlowych czeka na Was szereg atrakcji.

Ferie z Projektorem 

W czasie ferii uruchomione zostaną przedpołudniowe seanse dla dzieci na strychu. Biblioteka proponuje tytuły zarówno dla młodszych, jak i starszych widzów. Zaprasza we wtorki i czwartki o godz. 10:00. Repertuar filmów tutaj. Na seanse dla dzieci obowiązują wcześniejsze zapisy telefoniczne: 52 33-99-227. Wstęp wolny. 

Pokój zagadek „Stwór Nieczytek”

Niebezpieczeństwo zawisło nad Krainą Bajek! Zły Stwór Nieczytek uwięził wszystkie opowieści. Jesteście grupą śmiałków, która podjęła się misji rozwiązania łamigłówek i zagadek, aby uwolnić książki. Jednak spieszcie się! Na akcję ratunkową macie tylko 60 minut.

Biblioteka Główna zaprasza dzieci i rodziców do Pokoju Zagadek. Godziny wejść:
poniedziałki – 10:00, 12:00, 14:00
środy – 10:00, 12:00, 14:00
piątki – 10:00, 12:00, 14:00

Zapisy telefoniczne: 512-806-564. Grupy maksymalnie 4-osobowe. Zasady gry – tutaj. Wstęp bezpłatny. 

Zajęcia edukacyjno-plastyczne w bibliotekach osiedlowych

Filie Biblioteki Głównej również zapraszają najmłodszych. Czekają tam zajęcia edukacyjne, literackie oraz plastyczne. „Opowieści Astrid Lindgren” to hasło tegorocznych ferii zimowych. 

Rozkład zajęć podczas ferii w bibliotekach osiedlowych – tutaj. Na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy. Należy kontaktować się bezpośrednio z biblioteką, w której odbywają się zajęcia.

MIEJSKIE CENTRUM KULTURY

Bydgoski Emcek zaprasza na ferie z Kinem Orzeł. Od 15 stycznia przez dwa tygodnie będą wyświetlane filmy dla najmłodszych widzów. Do wyboru są trzy filmy:

•         "Misiek: Ekipa na wakacjach”, reż. dubbingu: Maciej Kosmala, USA, 2020, 90’
Zmęczony obowiązkami króla polarnego, Misiek postanawia zrobić sobie wolne i poświęcić więcej czasu rodzinie. Niestety ktoś wykorzystuje urlop władcy i kradnie mu koronę – symbol jego władzy. A bez niej Misiek nie może sprawować rządów i naraża poddanych na wielkie niebezpieczeństwo. Kiedy katastrofa wisi na włosku, pojawia się wskazówka mówiąca, że korona mogła zostać wywieziona do Chin. Aby ją odzyskać, Misiek, jego rodzina i przyjaciele – pod pozorem wspólnych wakacji – udają się do Azji. Na miejscu odkrywają, że zaginiony przedmiot został ukryty w największym parku rozrywki na świecie. Chcąc go odnaleźć, bohaterowie będą musieli skorzystać ze wszystkich niesamowitych atrakcji wesołego miasteczka. Pomogą im w tym nowi kumple – niezwykle dzielne, chińskie tygrysy.

•         „Jak ocalić smoka”, reż. Katarina Launing, Norwegia, Holandia, Czechy, 2020, 82’ (wiek: 6+)
Dziewięcioletnia Gina potrzebuje kryjówki po ucieczce z ośrodka dla imigrantów. Postanawia spędzić świąteczny czas w domu, którego właściciele wyjechali właśnie na ferie. Mieszkający nieopodal Mortimer podejmuje się doglądania domu podczas nieobecności sąsiadów. Chłopak większość czasu spędza w świecie wirtualnym – o jego popularności i relacjach z rówieśnikami mają świadczyć kolejne polubienia materiałów, które zamieszcza w sieci. Dzieci spotykają się przez przypadek. Choć z pozoru nic je nie łączy, niebawem okazuje się, że mają wspólny cel. W piwnicy odkrywają zagubionego smoka. Czy uda im się znaleźć sposób na to, żeby bezpiecznie wrócił do domu?

•         „Dzieci z Bullerbyn”, reż. Lasse Hallström, Szwecja, 1986, 90’
Bullerbyn to maleńka wioska w Szwecji składająca się tylko z trzech zagród. Mieszka tam sześcioro dzieci, które dzięki swojej pomysłowości przeżywają na co dzień niesamowite przygody i nigdy się nie nudzą. Każde z nich ma głowę pełną niezwykłych pomysłów na to, jak spędzić wakacje w Bullerbyn – najmniejszej i najsłynniejszej wiosce na świecie. Film jest ekranizacją powieści A. Lindgren o tym samym tytule.

Bilety kosztują 12 zł (ulgowy) i 15 zł (normalny). Szczegółowy repertuar dostępny na stronie Kina Orzeł – tutaj

GALERIA MIEJSKA BWA

Usiądźmy naprzeciw siebie. Przyjrzymy się swoim twarzom. Spróbujmy prze chwilę patrzeć sobie w oczy. Czy znamy naszych kolegów i koleżanki? Jakie są ich gusta i upodobania? Może wiemy, a może to dobry czas, by zapytać? Poszukajmy cech, które nas szczególnie zaintrygowały i podejmijmy wyzwanie stworzenia portretu. Niech stanie się kolażem emocji, uśmiechu, spojrzenia. Będą kolory, faktury, wypukłości i wklęsłości.

Na spotkanie bwa zaprasza 21 i 24 stycznia o godz. 11:00 do swojej siedziby przy ul. Gdańskiej 20. Obowiązują wcześniejsze zapisy – telefoniczne: 52 339 30 62 lub mailowe: karolinapikosz@galeriabwa.bydgoszcz.pl. Dzieci przychodzą wraz z opiekunami. 

Spotkania te odbywają się także w każdą środę miesiąca, ale jest to opcja dla grup zorganizowanych do 25 osób. Godzina do ustalenia z grupą, wstęp wolny, obowiązują zapisy. Warsztaty kierowane są do dzieci przedszkolnych i klas 1-3 szkoły podstawowej. Spotkanie trwa do 1,5 godziny, wstęp wolny.

MUZEUM OKRĘGOWE BYDGOSZCZ

Muzeum Okręgowe zaprasza do stworzenia własnej mieszanki przypraw podczas aromatycznych warsztatów kulinarnych. Dzieci zabawią się w mistrzów komponujących różne smaki i zapachy. Przy pomocy moździerzy ucierać będą kurkumę, anyż, imbir, cynamon, goździki, kardamon, ziele czy gałkę muszkatołową. Będą mieszać i wąchać - tworzyć własne kompozycje z aromatycznych przypraw korzennych, które później umieszczą w specjalnych lnianych woreczkach. Gotowe mieszanki staną się idealnym dodatkiem do domowych wypieków czy doprawiania aromatycznych dań kuchni z całego świata.

Warsztaty dla grup zorganizowanych (min. 6 osób) odbędą się w dniach 18 - 21 stycznia oraz 25 – 28 stycznia w godz. 10:00-12:00. Rodziny i osoby indywidualne muzeum zaprasza 22 stycznia o godz. 12:00. Miejsce: Spichrze nad Brdą – ul. Grodzka 7-11. 

Konieczne wcześniejsze zapisy mailowe: edukacja@muzeum.bydgoszcz.pl lub tel. 885 905 284. Cena – 10 zł za osobę. 

MUZEUM KANAŁU BYDGOSKIEGO

Muzeum Kanału Bydgoskiego zaprasza grupy zorganizowane na warsztaty. Specjalnie na okres ferii zimowych przygotowane zostały zajęcia scrapbookingowe "Pocztówka znad Kanału", które pozwalają rozwinąć kreatywność i zdolności manualne uczestników oraz stworzyć własnoręcznie niepowtarzalną pamiątkę związaną z Kanałem Bydgoskim. 

Ze względu na obchodzoną 20 stycznia rocznicę, szczególnie polecane są warsztaty "Powrót do macierzy", podczas których uczestnicy posłuchają o tym, co wolność przyniosła mieszkańcom Bydgoszczy. Obchody odbędą się 22 stycznia w godzinach 12:00 - 16:00. W klimat roku 1920 wprowadzą uczestników m.in. trzy grupy rekonstrukcji historycznych: Sarmackie Dziedzictwo, GHR 8 Pułk Strzelców Wielkopolskich oraz 20 Harcerska Grupa Rekonstrukcji Historycznej ZHR.

Link do pełnej oferty zajęć znajduje się tutaj. Zapisy na warsztaty pod numerem telefonu 693 765 075 lub mailowo: muzeum@kanalbydgoski.pl.