logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Dworcowa – następna kamienica w remoncie




Frontowe elewacje kamienic na ulicy Dworcowej wracają do dawnej świetności. Z początkiem listopada rozpoczął się także remont elewacji frontowej w budynku z numerem 23.


Kamienica liczy 3 kondygnacje i nieużytkowe poddasze. Pełni funkcję mieszkalno-usługową. Wzniesiono ją na planie zbliżonym do kwadratu. Tylna część parceli zabudowana jest oficyną i budynkami gospodarczymi. Frontowa część przykryta jest dwuspadowym dachem. Budynek pochodzi z końca XIX wieku. Prawdopodobnie w trakcie remontów utracił część zdobień na elewacji. Zachowały się jedynie gzymsy pomiędzy kondygnacjami. Obecnie prowadzony jest remont elewacji frontowej z dociepleniem. Budynek jest własnością wspólnoty, a zarządza nim spółka ADM. Prace kosztują blisko 280 tysięcy złotych.

Trwają też remonty kilku innych budynków. Na finiszu są prace przy kamienicy z numerem 62. Poza tym odnawiana jest elewacja budynku z numerem 57. Rusztowania stanęły też przy kamienicy z nr 96. Więcej informacji o tym zadaniu znajduje się TUTAJ.

Ulica Dworcowa do 1851 była polną drogą prowadzącą do Koronowa. Jej rozwój nastąpił z chwilą wybudowania dworca kolejowego oraz włączenia w obręb miasta gminy Bocianowo. Pierzeje ulicy Dworcowej stanowią w większości kamienice czynszowe wzniesione w latach 1860-1914 w różnych stylach. Najstarsze budynki wzniesiono w stylu klasycznym – zazwyczaj o prostych, symetrycznych fasadach i skromnej dekoracji. Najokazalsze kamienice powstały w na początku XX wieku. Wówczas królowały rozwiązania typowe dla architektury secesyjnej i wczesnego modernizmu.  W latach 1886-1889 wzniesiono budynek Dyrekcji Kolei Wschodniej, który był najokazalszym obiektem użyteczności publicznej w całym mieście.

Warto wiedzieć:

W rewitalizację ulicy Dworcowej oraz jej otoczenia miasto oraz inne  podmioty publiczne zainwestowały ponad 300 mln złotych (m.in. nowy dworzec, linia tramwajowa, nowe nawierzchnie, elementy małej architektury). W ostatnich latach duży wpływ na zwiększenie liczby remontów w tej części miasta miały też działania nadzoru budowlanego oraz miejskie dotacje na remonty obiektów zabytkowych.