logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Czwórka świętuje stulecie powrotu Bydgoszczy do Polski
Nauczyciele i młodzież z IV LO chcą szczególnie upamiętnić 100. rocznicę powrotu miasta do Polski. Zapraszają do wspólnego świętowania. W programie: konferencja naukowa, koncert szlagierów niepodległej Polski, rekonstrukcja historyczna oraz wystawa prac plastycznych, literackich i fotograficznych uczniów.


Dyrekcja szkoły na Błoniu przygotowała wyjątkowy projekt pn. „Czwórka świętuje Stulecie Odzyskania przez Bydgoszcz Niepodległości”. Najbliższe tygodnie to wyjątkowy czas dla Bydgoszczy, więc nauczyciele i młodzież z Czwórki chcą upamiętnić okrągłą rocznice poprzez organizację wielu wydarzeń.

Zapraszają do wspólnego świętowania. W szkole będzie można obejrzeć ekspozycję „Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (…) z wolnym dostępem do morza. Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918 -1920”. Wystawa została przygotowana przez dr Kamilę Churską oraz dr Barbarę Męczykowską z Instytutu Pamięci Narodowej. W szkole znajduje się również wystawa prac uczniów, które zostały wyróżnione w konkursach.

Program wydarzeń:
13 stycznia (poniedziałek)
godz. 10 -13 – Turniej miejski debat oksfordzkich „Bydgoszcz nie jest miastem pozbawionym tożsamości”, „Bydgoszcz daje swoim mieszkańcom możliwość do wszechstronnego rozwoju”. Debatować będzie młodzież z I,III i IV LO oraz Technikum Ekonomicznego nr 1.
14 stycznia (wtorek)
godz. 10.35 – Koncert szlagierów niepodległej Polski i o Bydgoszczy – zespół Verte
godz. 11 – Polonez dla Bydgoszczy w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej ZS Elektronicznych
15 stycznia (środa)
godz. 11 – 13 – rekonstrukcja historyczna wraz z wykładem „Polskie formacje w okresie walk o odzyskanie przez Polskę niepodległości”- pokaz umundurowania, oporządzenia i uzbrojenia polskich żołnierzy w latach 1920 – 1921  
16 stycznia (czwartek)
godz. 11 -13  - konferencja naukowa
•    Powrót Bydgoszczy do Macierzy w 1920 r.– prof. UKW dr hab. Zdzisław Biegański
•    Kultura w niepodległej Bydgoszczy – prof. WSG dr Marek Chamot
•    Bydgoszczanie wobec odzyskania niepodległości w 1920r. – dr Krzysztof Osiński
17 stycznia (piątek)
godz. 10.35 pokaz mody – lata 20, lata 30 – konkurs na najlepiej przebraną klasę.