logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Coraz więcej pasażerów korzysta z podmiejskiej komunikacji
Rozmawiamy z kolejnymi gminami zainteresowanymi rozwojem komunikacji podmiejskiej. Ostatnie lata to szybki rozwój tych połączeń. Korzysta z nich codziennie około 7 tysięcy pasażerów.


Obecnie prowadzone są rozmowy z Gminą Białe Błota w sprawie uruchomienia kolejnego połączenia, tym razem do Łochowic. Trwają szacunkowe wyliczenie dotacji a także wskazany został zakres prac, który pozostał wspólnie z gminą do wykonania. Po zakończeniu tego etapu, w marcu bieżącego roku, możliwe będzie uruchomienie linii nr 90. W ciągu ostatniego roku, dzięki dobrej współpracy z władzami gminy Białe Błota, wzmocniono funkcjonujące linie nr 91, 96 i 92, wdrożono też dla mieszkańców gminy bilety malucha oraz uczniowskie. Trwają też zaawansowane rozmowy na temat międzygminnego porozumienia z Gminą Dąbrowa Chełmińska.

Z obecnych 9 linii podmiejskich każdego dnia korzysta około 7 tysięcy pasażerów. Autobusy obsługują łącznie około 30 sołectw miejscowości. Tworzenie nowych połączeń na obszarze Metropolii Bydgoszcz miała ułatwić ustawa metropolitalna z 2015 roku. Niestety, rząd nie wydał do niej stosownych rozporządzeń, co spowodowało, ze jest ona ustawą martwą.

Rozwój podmiejskiej komunikacji

  • Do 2013 roku kursowała tylko jedna podmiejska linia nr 92 z Błonia do Lipnik
  • Intensywny rozwój tych połączeń rozpoczął się w 2014 roku. Wówczas uruchomiono 3 nowe linie: nr 91 do Przyłęk, nr 93 do Osielska i Niw oraz nr  94 do Niemcza i Maksymilianowa.
  • W 2016 roku uruchomiona została linia nr 95 obsługująca Jarużyn, Strzelce Górne i Strzelce Dolne.
  • W 2017 zadebiutowała linia międzygminna nr 96 z Błonia przez Trzciniec do Przyłęk.
  • Kolejne nowe połączenia uruchomione zostały w 2018 roku. Wydłużono wówczas m.in. kursy linii nr 94 do Nekli. Zaczęła też kursować linia nr 97 obsługująca miejscowości położone we wschodniej części gminy Dobrcz. Autobusy kursują od pętli w Łoskoniu przez Strzelce Dolne, Strzelce Górne, Gądecz, Włóki, Trzęsacz aż do Kozielca. Poza tym powstała linia nr 98. Umożliwia ona dojazd z pętli Przylesie w Nowym Fordonie przez osiedle Eskulapa,  Czarnówczyn, Osielsko do Maksymilianowa. Część kursów dojeżdża do Bożenkowa.
  • W ubiegłym roku udało się dzięki porozumieniu z gminą Nowa Wieś Wielka  uruchomić jako całoroczną linię nr 99 przez Brzozę i Chmielniki do Nowej Wsi Wielkiej. Wcześniej była to linia sezonowa.