logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Bydgoski Dzień Seniora - odbierz wejściówkę!
W niedzielę, 20 października świętujemy Bydgoski Dzień Seniora. Z tej okazji zapraszamy na uroczystości do Miejskiego Centrum Kultury. W programie wykłady, koncerty i pokazy. Bezpłatne wejściówki można odbierać od środy, 9 października.


20 października cała Europa świętuje Dzień Seniora. Celem ustanowienia tego szczególnego święta jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na potrzeby osób starszych, a także podejmowanie działań, które przyczyniają się do aktywizacji tej grupy społecznej. Ważnym zadaniem jest też walka z wykluczeniem osób w podeszłym wieku, ułatwienie dostępu do opieki medycznej, a także do pełnego życia kulturalnego i społecznego. 

Do wspólnego świętowania Europejskiego Dnia Seniora jak zawsze włącza się Miasto Bydgoszcz i zaprasza swoich seniorów na specjalnie przygotowane na tę okazję obchody. W niedzielę, 20 października w Miejskim Centrum Kultury przy ul. Marcinkowskiego przygotowaliśmy dla Państwa szereg atrakcji.  Będzie można posłuchać koncertu i obejrzeć pokaz tańca - wystąpi Zespół Flamenco z Artystycznego UTW „Agora Nestora” oraz studentki Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (koncert poprowadzi prof. Katarzyna Rymarczyk). Specjalnym gościem będzie profesor Zbigniew Lew-Starowicz, który wygłosi prelekcję na temat seksualności seniorów. 

Podczas Europejskiego Dnia Seniora, prezydent Rafał Bruski wręczy także wyróżnienia dla osób, które aktywnie angażują się w pracę na rzecz osób starszych. Na zakończenie, na wszystkich zebranych czekać będzie słodka niespodzianka.

Darmowe zaproszenia odbierać można od dnia 9 października w Urzędzie Miasta Bydgoszczy przy ul. Jezuickiej 1, pokój 3 oraz w Miejskim Centrum Kultury przy ul. Marcinkowskiego 12. Liczba miejsc ograniczona. Informacje  o dostępności zaproszeń pod nr tel. 52 5858 963.

Europejski Dzień Seniora – 20 października, godz. 16.00, sala widowiskowa Miejskiego Centrum Kultury przy ul. Marcinkowskiego 12.

Warto wiedzieć: 

Polityka senioralna miasta to jeden z naszych priorytetów. W maju tego roku powołano specjalną jednostkę w Urzędzie Miasta dedykowaną osobą starszym –Bydgoskie Biuro Seniora. Jego najważniejszym celem jest skupienie wszystkich aktywności miasta w dziedzinie polityki senioralnej, rozproszonych do tej pory po różnych jednostkach, a także diagnozowanie potrzeb osób starszych oraz ich aktywizacja. Biuro wspiera także lokalne organizacje zrzeszające seniorów i działające na ich rzecz.

Od 2011 roku działa powołana przez prezydenta Rafała Bruskiego Bydgoska Rada Seniorów, złożoną ze społeczników i specjalistów. 

Tylko w 2018 roku na wsparcie seniorów, w tym opiekę i profilaktykę zdrowotną, Miasto przeznaczyło ponad 3,5 mln zł. Programy senioralne zainicjowane w ostatnich latach to Karta Seniora 60+, która oferuje zniżki na zakupy i usługi u ponad stu trzydziestu partnerów programu w całej metropolii Bydgoszcz; koperta życia - program, który powstał, by nieść szybką i skuteczną pomoc, poprzez dostępną w domu seniora kopertę z najważniejszymi informacjami dla ratowników. 

Działa także program Złota Rączka - czyli darmowa pomoc w drobnych domowych naprawach. 

Seniorzy mogą także bezpłatnie zaszczepić się przeciwko grypie. 

Więcej o polityce senioralnej miasta i o programach TUTAJ.