Bezpieczne przejścia na Jachcicach i Bielawach

Ruszamy z kolejnym etapem doświetlenia bydgoskich przejść dla pieszych. W pierwszej kolejności nowoczesne latarnie poprawiające widoczność zamontujemy przy ul. Żeglarskiej na Jachcicach i Powstańców Wielkopolskich na Bielawach. Te zadanie zrealizujemy w oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski.

Nowoczesne oświetlenie na przejściach pozwala kierowcom znacznie wcześniej dostrzec pieszych i odpowiednio zareagować. Zakończone już zadania pokazały, że to bardzo skuteczny sposób na podniesienie bezpieczeństwa. W ciągu ostatnich trzech lat zrealizowaliśmy ponad 50 zadań.

W tym roku realizowany będzie IV etap prac. Oprócz zadań wytypowanych przez ZDMIKP, swoje propozycje zgłaszają również mieszkańcy w oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski. W ten sposób do realizacji trafiło doświetlenie dwóch zebr na skrzyżowaniu ulicy Żeglarskiej i Ludwikowo na Jachcicach. Na to zadanie głosowało ponad  50 bydgoszczan. Dużą liczbę głosów – ponad 150,  otrzymało również zadanie na Bielawach zakładające doświetlenie przejścia dla pieszych na ul. Powstańców Wielkopolskich przy gmachu KWP.

Wybrany został już wykonawca obu zadań. Będzie odpowiedzialny za prace projektowe oraz montaż oświetlenia. Koszt prac w obu lokalizacjach to ponad 83 tysiące złotych. Zakończenie prac planowane jest przed wakacjami.

Warto podkreślić, że na obu osiedlach już wcześniej doświetlonych zostało kilka innych przejść. ZDMiKP przygotowuje się także do dużego przetarg na doświetlenie kilkunastu kolejnych przejść.

Poprawa doświetlenia wymaga zazwyczaj montażu dodatkowych słupów z odpowiednio dobranymi oprawami (z podwójną asymetrią świecenia) oraz podprowadzenia przewodów zasilających. Poprawa bezpieczeństwa pieszych na przejściach poprzez dodatkowe ich doświetlenie została zainicjowana w 2018 roku przez Komisję Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego dla Miasta Bydgoszczy i Powiatu Bydgoskiego. Po dokładnej analizie ZDMiKP opracował  listę 75 przejść dla pieszych kwalifikujących się do modernizacji.

Warto wiedzieć

Bydgoszczanie wskazali najważniejsze przedsięwzięcia, które zrealizujemy w ramach BBO. W budżecie zabezpieczyliśmy na ten cel 16,1 mln zł. Pomysły tradycyjnie zgłaszali mieszkańcy – łącznie oddano na nie ponad 60 tysięcy głosów, w tym 21,5 tys. na projekty osiedlowe, ponad 19 tys. na ponadosiedlowe i tyle samo na małe projekty społeczne. Z powodu pandemii głosowaliśmy tylko elektronicznie. Pełne wyniki głosowania znajdują się na stronie www.bdgbo.pl.