logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Astoria budową na medal
Olimpijski basen Astoria zwyciężył w konkursie „Budowa na Medal Pomorza i Kujaw”. Statuetkę za najnowocześniejszy basen w Polsce odebrał prezydent Rafał Bruski. Konkurs jest organizowany przez Pomorsko-Kujawską Izbę Budownictwa.


Miasto Bydgoszcz i firma Alstal zostali uhonorowani w konkursie „Budowa na Medal Pomorza i Kujaw” w kategorii Obiekt Sportowy. Astorię do konkursu zgłosiła firma Alstal.

- Niestety z powodu pandemii, mieszkańcy nie mogą przekonać się osobiście jak imponująca jest nowa Astoria. Gdy tylko skończą się obostrzenia zapraszam do tego nowoczesnego obiektu, by spędzić czas na sportowo. Realizacja inwestycji, przez bydgoską firmę Alstal przebiegała bardzo sprawnie. Dziękuję za dobrą współpracę – mówi prezydent Rafał BruskiAstoria to jedna z najnowocześniejszych pływalni w Polsce. Sama budowa była ogromnym wyzwaniem – w bliskim sąsiedztwie płynie rzeka. Zastosowana została m.in. technologia ścian szczelinowych, aby odciąć budynek od cieków wodnych.

Ale to nie wszystko – w trosce o środowisko zamontowane zostały panele fotowoltaicze oraz oraz nowoczesny system uzdatniania wody przy zastosowaniu filtracji szkłem, co zapewnia krystalicznie czystą wodę, bezpieczną dla pływających, a także pozbawioną charakterystycznego zapachu chloru. A jeśli dodamy do tego system odzysku ciepła – można śmiało powiedzieć, że jest to obiekt wpisujący się w ekologiczne trendy. Pływalnia w Bydgoszcz robi niesamowite wrażenie z zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz.

W środku 10-torów do pływania o szerokości 25m i długości 50m. To, aż 4 baseny szkolne, zatapialny pomost dzielący basen na 2 części, ruchome dno, które pozwala na zmianę głębokości od 0 do 210cm, głębokość 6m na długości 12m, pełna infrastruktura do zawodów pływackich – system startowy, monitoring falstartu itp., infrastruktura do piłki wodnej oraz pływania synchronicznego (głośniki pod taflą wody) oraz basen treningowy do analizy techniki pływania.

Astoria to jednak nie tylko pływalnia, ale również funkcjonalne zaplecze do treningu siłowego oraz funkcjonalnego (siłownia, sala ćwiczeń). Gratką dla triathlonistów będzie salka group cycling. Całość uzupełnia również strefa wellness, sklepik ze sprzętem oraz mała gastronomia z widokiem na Brdę.

Zadowoleni będą z pewnością kajakarze klubu sportowego Astoria, którzy już wkrótce skorzystają z przestronnych hangarów. Zadbano również o bezpieczeństwo – poprzez system monitoringu: 120 kamer. W sumie w przebieralniach zainstalowano ponad 800 szafek. Wokół obiektu zapewniono z kolei ponad 100 miejsc parkingowych.