logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

8-10.10 / Muzyczny weekend w mieście
Kolejny weekend października to muzyka, muzyka i jeszcze więcej muzyki. Ale nie tylko. Czekają nas także niezapomniane spektakle dla dzieci i dorosłych. Będzie trochę kina, trochę literatury i trochę historii. Sprawdźcie, jak w najbliższych dniach spędzić czas wolny w mieście.


W MURALOWYM ŚWIECIE
do 10 października, godz. 11:00 / WiMBP, online
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy zaprasza dzieci i rodziców do udziału w mobilnej grze terenowej. “Kolorowa biblioteka – czyli w muralowym świecie” to gra inspirowana wszystkimi muralami, które powstały w filiach miejskich w ramach Festiwalu Książki Obrazkowej dla Dzieci LiterObrazki. Przygotuj telefon/tablet oraz komputer, a w dobry nastrój wraz z LiterObrazkowym Skrzatem wprowadzą Cię wszyscy fantastyczni mieszkańcy filii bibliotecznych. Gra wystartowała na początku meisiąca i potrwa do 10 października. Kod QR umożliwiający wejście do gry jest na stronie: www.biblioteka.bydgoszcz.pl oraz www.literobrazki.pl. Regulamin oraz szczegóły gry znajdują się tutaj

FILMOWE WESELE NA FOTOGRAFIACH
od 8 października / Pałac Nowy w Ostromecku
W piątek odbędzie się premiera najnowszego filmu Smarzowskiego „Wesele”, w którym – w roli statystów – wzięły udział setki bydgoszczan. Film był kręcony m.in. w Bydgoszczy, a kluczowe sceny tytułowego wesela – w Ostromecku. Ekipie filmowej towarzyszył fotograf Dariusz Gackowski, uwieczniając ich pracę na fotografiach. Efekty będzie można obejrzeć na wystawie zdjęć w Pałacu Nowym; otwarcie – w dniu premiery. Tłem wystawy będą oryginalne dekoracje z planu, wykorzystane w filmie. Kuratorkami wystawy są Bożena Januszewska i Marta Wiśniewska. 

LITERATURA W MUZEUM
8 października, godz. 18:00 / MOB, ul. Gdańska 4
Muzeum Okręgowe zaprasza na spotkanie autorskie z Kacprem Pobłockim, autorem książki „Chamstwo”. Kacper Pobłocki to antropolog kulturowy oraz społecznik, skupił się w swojej książce na grupie zawsze pomijanej w naszej historii, spychanej na margines i mało ważnej. Autor nazywa jej przedstawicieli niewolnikami – wykonującymi ciężką pracę bez żadnej zapłaty. Nikt nigdy nie przyglądał się im z bliska, podobnie jak nie zastanawiał się nad tym, jak traktowali ich ci, którzy w państwie mieli coś do powiedzenia. „Chamstwo” mówi o wyzysku i klasowych podziałach, stawia pytania na temat tożsamości kulturowej Polaków. Wstęp do muzeum sponsorowany.

ZAKOŃCZENIE FESTIWALU BFM
8 października, godz. 19:00 / Filharmonia Pomorska
Finał 59. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego wypełnią dzieła wybitne: 

Concerto grosso nr 2 Sznittkego, kompozytora pochodzenia rosyjsko-niemiecko-żydowskiego, zaliczanego do czołowych przedstawicieli postmodernizmu w muzyce. Osobliwości jego stylistyki najlepiej pokazują concerti grossi oraz symfonie;

Symfonia psalmów Strawińskiego, która jest obszerną symfonią chóralną o niespotykanym pięknie, została napisana „na większą chwałę Bożą” i oparta na fragmentach psalmów (38, 39 i 40). Początek o godz. 19:00.

PCHŁA SZACHRAJKA
8-10 października / Teatr Polski
Pchła Szachrajka w reżyserii Łukasza Gajdzisa to niezwykle barwna pozycja w repertuarze Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Aktorzy, wykorzystując znakomity tekst Jana Brzechwy, wprowadzają najmłodszą widownię w bajkowy świat oparty na nieposkromionej wyobraźni. To właśnie tutaj przesunięcie kartonowego pudełka w mgnieniu oka pozwala dostać się do magicznej rzeczywistości, w której zwykła łyżka może przemienić się w miecz, a pchła osiągnąć rozmiary słonia. Inteligenta, pełna humoru opowieść staje się niezwykle angażująca, co można dostrzec obserwując wypieki powstające na twarzach najbardziej wymagającej publiczności. Co więcej, wyzwanie podjęte przez świetne trio aktorskie (Małgorzata Witkowska, Paweł L. Gilewski i Marcin Zawodziński) będzie uciechą również dla rodziców, których perypetie małego stworzonka oczarują ponownie. Uwaga! W spektaklu wykorzystywany jest stroboskop.

BARON CYGAŃSKI
8-10 października / Opera Nova
Strauss uznawał Barona cygańskiego” za swe największe kompozytorskie osiągnięcie. Zauroczony folklorem cygańsko-węgierskim stworzył operetkę oddającą piękno kultury obu tych nacji. Muzyka opisuje koloryt i swobodę puszty, żywiołowość cygańskiego obozowiska i elegancję wiedeńskich pałaców, dzieło aż roi się od wpadających w ucho melodii. „Baron cygański” powrócił w iście królewskim przepychu do repertuaru bydgoskiej Opery: operetkę wystawia się po to, aby sprawić radość widzom i…wykonawcom.

OLD FILM FESTIVAL
8-10 października / kino Pomorzanin
Old Film Festival to nowe wydarzenie na filmowej mapie Polski, w całości poświęcone produkcjom powstałym w pierwszej połowie XX wieku, w większości czarno-białym i niemym lub pozbawionym ścieżki dźwiękowej, którą w trakcie pokazów zastąpi muzyka na żywo. W programie festiwalu znajdą się krótkie formy filmowe (dokumentalne, fabularne, animacje), przeważnie 15-20 minutowe, skierowane do różnych grup widzów. To często produkcje wytwórni specjalizujących się w tytułach edukacyjnych, ale także kroniki i etiudy propagandowe, opisujące historię i kulturę kraju, w którym zostały zrealizowane. Oddzielna sekcja festiwalu poświęcona zostanie kinu amatorskiemu i nieprofesjonalnemu. Szczegóły znajdziecie na stronie www.oldfilmfestival.pl.

SPACER TEMATYCZNY
9 października, godz. 12:00 / MOB, ul. Gdańska 4
Bydgoszczanie czekali na powrót swojego miasta do macierzy aż 148 lat zaborów. Razem przejdźmy śladami polskich patriotów i patriotek, działających w Bydgoszczy pod niemieckimi rządami. Zwiedźmy najsławniejsze miejsca związane z działalnością Wincentyny Teskowej, Jana Biziela czy ks. Ryszarda Markwarta. Muzeum Okręgowe zaprasza na spacer tematyczny „148 lat. Polacy w niemieckiej Bydgoszczy”. Trasa wiedzie od Starego Rynku, przez Farną, Długą, Świętej Trójcy, Focha i Jagiellońską aż do ul. Mostowej. Spacer potrwa ok. 1,5 h. Przewodnikiem będzie Kamil Ściesiński – asystent w Dziale Historii Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Koszt spaceru: 8 zł.

PIKNIK WIEJSKIEJ ŻYWNOŚCI
9 października, godz. 13:00 / Fordon, plac przy ul. Orląt Lwowskich
W najbliższą sobotę w Fordonie na placu przy ul. Pelplińskiej / Orląt Lwowskich odbędzie się Piknik Wiejskiej Żywności przy muzyce country. To wydarzenie wybrali mieszkańcy w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim. Wystąpią: zespół C.Club Jurek Paterski i Krzysztof Filasiński (muzyka country), K. Filasiński, E. Żak, J. Paterski (muzyka popularna) oraz zespół "Iskierki" z MDK nr 5. W programie szeroka oferta gastronomiczna i masa atrakcji dla dzieci.

FONOMO MUSIC&FILM FESTIVAL
9 października, godz. 19:00 / Pałac w Lubostroniu
Filmy, których nie zobaczymy w sieciowych kinach, koncerty, pokazy artystyczne, warsztaty (również dla dzieci), spotkania z twórcami i targi małych wydawców – to wszystko w ramach kolejnej edycji Festiwalu FONOMO, który łączy sztuki wizualne z muzyką. Początek festiwalu 15 października, ale prolog zaczyna się już w ten weekend – 9 października w Lubostroniu. O 19:00 odbędzie się wystawa zdjęć analogowych autorstwa Macieja Cuske pn. „Czukotka”, a o 20:00 – koncert zespołu Voices Of The Cosmos. Wstęp wolny. Chętni mogą skorzystać z darmowego transportu do i z Lubostronia – więcej informacji tutaj.

WOMAN’S VOICES BYDGOSZCZ FESTIVAL
9-10 października / Hala Immobile Łuczniczka
Bydgoszcz jest kobietą, tu kobiety mają głos. Usłyszymy go wyraźnie już w najbliższy weekend podczas dwudniowego festiwalu Women's Voices! W hali Immobile Łuczniczka wystąpią jedne z najlepszych polskich wokalistek, m.in. Brodka, Maria Peszek, Margaret czy Ania Karwan. Będą również rozmowy, historie, wywiady. Otworzymy się na rozmowy pod hasłem „Od Nowa” wokół 4 tematów: bliskość, kultura, muzyka, kobieta. A na spragnionych kulinarnych wrażeń będą czekać food trucki. Bilety wciąż można kupić na stronach: eBilet.pl, empikbilety.pl oraz goingapp.pl. Będzie także możliwość zakupu bezpośrednio w czasie wydarzenia.

WYMYBAJA – BAJKA IMPROWIZOWANA
10 października, godz. 10:00 / Miejskie Centrum Kultury
WymyBAJA to spektakl improwizowany, współtworzony przez dzieci. Aktorki gotowe będą ziścić wszystkie plony dziecięcej wyobraźni, wcielić się w postaci wymyślone przez dziecięcą publiczność, odegrać losy bohaterów, które również podyktowane będą przez dzieci. Cała historia będzie więc spontanicznie tworzona przez dzieci i z ich udziałem. WymyBaja to przede wszystkim praca z wyobraźnią i kreatywnością dziecka. To efekt współpracy między improwizatorkami a publicznością. To wyjątkowy spektakl, który dzieci nie tylko obejrzą, ale i stworzą! Każda z tych bajek jest wyjątkowa. Zobaczyć ją można tylko raz... Spektakl przeznaczony jest dla dzieci w wieku 3+. Bilet dla dziecka kosztuje 15 zł (kup tutaj), opiekunowie wchodzą za darmo. Liczba miejsc ograniczona.


ZACZAROWANY SAKSOFON
10 października, godz. 13:00 / HangarKultury
„Vabank”, "07 zgłoś się”, „Kraina Lodu” czy „Piękna i bestia” to tylko niektóre motywy, które usłyszymy na wyjątkowym koncercie muzyki filmowej "Zaczarowany saksofon”. Zapraszamy w najbliższą niedzielę do Fordonu. To propozycja skierowana zarówno dla starszych jak i młodszych odbiorców. Program stworzą piosenki oraz melodie pochodzące z najsłynniejszych filmów, musicali oraz bajek. Publiczność dorosła odbędzie sentymentalną podróż do świata filmów, takich jak "Love story" czy kultowego polskiego serialu "07 zgłoś się". Najmłodsi przeniosą się do jakże barwnej krainy dźwięków produkcji Walta Disney`a. Wydarzenie rozpocznie się szczegółową prezentacją na temat niezwykłego instrumentu dętego jakim jest saksofon. Wydarzenie wybrali mieszkańcy w głosowaniu w  Bydgoskim Budżecie Obywatelskim, wstęp jest bezpłatny.

KRZYSZTOF CUGOWSKI Z ZESPOŁEM MISTRZÓW
10 października, godz. 19:00 / Filharmonia Pomorska
Niepowtarzalny głos i wyjątkowa charyzma – właśnie te cechy wyróżniają Krzysztofa Cugowskiego. Muzyk gra dla publiczności już 50 lat i wciąż ma apetyt na więcej. Wraz z nową trasą koncertową zapowiada kolejne utwory, które stworzył wspólnie z Zespołem Mistrzów. 50. jubileusz pracy artystycznej Krzysztof Cugowski uczcił krążkiem „50/70. Moje najważniejsze”. Podczas nowej trasy koncertowej publiczność może liczyć na pasjonującą muzyczną podróż przez pięć dekad. Najbliższa okazja już w tę niedzielę w bydgoskiej filharmonii.