logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

15. Mózg Festival – kultowa impreza na mapie Bydgoszczy
9 października rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych „Mózg Festival”. Podczas 15 edycji tej imprezy usłyszymy doskonałych muzyków z całego świata i zobaczymy niezwykłe performance i instalacje. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.


Bydgoski „Mózg Festival” to marka sama w sobie. Od 15 lat organizatorzy ściągają do naszego miasta najciekawszych artystów z wszystkich kontynentów, którzy prezentują różne rodzaje muzyki współczesnej, nierzadko połączone ze sztukami wizualnymi. Jednym z głównych założeń festiwalu jest jego wielokulturowość oraz prezentacje sprzyjające poznawaniu i rozumieniu wieloaspektowości kultur. Do Bydgoszczy przyjadą więc muzycy poruszający się we wszystkich rejonach muzyki współczesnej, sztuki performance, audio i wideo instalacji, w których muzyka odgrywa istotną rolę.

Festiwal rozpocznie się w środę, 9 października od projekcji dwóch filmów: „Botero” w reżyserii Dona Millara, opowiadający o malarzu i rzeźbiarzu Fernandzie Botero, dziś uznawanego z jednego za najwybitniejszych twórców Ameryki Łacińskiej. Kolejnym obrazem będzie „Cursed Days” (reż. Atem Iurchenko) o zamieszkach na Majdanie i próbie tworzenia sztuki w trudnych politycznie okolicznościach.  

W kolejnych dniach czekają nas m. in. wernisaż wystawy Ryszarda Waśki, koncert bydgoskiej grupy muzycznej Godot czy berlińskiej artystki Zoe Mc Pherson. 

Warto zwrócić szczególną uwagę na artystów performerów – w programie znajdziemy naprawdę wiele ciekawych propozycji na światowym poziomie – to m. in. Jiri Suruvka z Czech, Natalia Lisova z Ukrainy, Lenka Klodova (Czechy) czy Wojciech Kowalczyk, bydgoski artysta. 

Nie zabraknie też koncertów – usłyszymy m. in. trio Majewski/Buhl/Żach, Arnolda Dreyblatta, wspaniałego performera z Nowego Jorku czy Matsa Gustafssona ze Szwecji. 

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest darmowy za okazaniem zaproszenia. Bezpłatne zaproszenie można otrzymać wysyłając zgłoszenie przez formularz znajdujący się TUTAJ.