logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

IO kandydatem do Oscara
„IO” Jerzego Skolimowskiego jest nominowany do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy. Specjalny przedpremierowy pokaz filmu odbył się we wrześniu 2022 r. w Bydgoszczy, podczas Festiwalu Filmowego Przeźrocza. Reżyser był gościem specjalnym festiwalu.


„IO” to historia szarego osiołka, zaczynająca się w polskim cyrku, a kończąca we włoskiej rzeźni. Przekazywane z rąk do rąk zwierzę spotyka na swej drodze zarówno ludzi dobrych, jak i złych, doświadcza radości i bólu. Pozbawiony kontroli nad własnym losem podróżuje z kraju do kraju, przechodzi z rąk do rąk. Przez jego bezbronne i bezkrytyczne oczy obserwujemy pełne spektrum ludzkich zachowań. Tytuł filmu „EO" (w wersji polskiej „IO") nawiązuje do dźwięku, jaki wydają osły.

Jerzy Skolimowski był gościem specjalnym ubiegłorocznego Festiwalu Filmowego Przeźrocza. Bydgoska publiczność miała okazję obejrzeć „IO” na specjalnym przedpremierowy pokazie w Kinie Orzeł w Miejskim Centrum Kultury. – Skąd się wziął pomysł z osłem? Od kilku lat spędzamy każdą zimę na Sycylii i w zimie roku 2019/20 odkryliśmy, że w pobliżu naszej miejscowości odbywa się coś w rodzaju szopki wykonywanej przez żywych ludzi. Skala tego wszystkiego robiła kolosalne wrażenie. W tej żywej stajence spotkaliśmy też osła, który na to wszystko patrzył szeroko otwartymi oczami. Jego obecność była tak silna i znacząca, że patrzyliśmy tylko na niego. Po wyjściu z tej szopki pojęliśmy, że osioł jest zwierzęciem fascynującym – opowiadał Skolimowski na spotkaniu w MCK-u – Chyba powiedziałby nam: „spójrzcie na mnie, jestem tak samo żywą istotą jak wy i tak samo jak wy mam odczucia, potrzebuję poczucia bezpieczeństwa, troski, tkliwości, jakiegoś sygnału z waszej strony, że jesteśmy współtowarzyszami na tym świecie – mówił.
Koproducentem filmu jest bydgoska Grupa Moderator.