logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Zero tolerancji dla śmiecenia
Zamawiamy fotopułapki do walki z niebezpiecznymi wysypiskami śmieci w naszym mieście. Bydgoska straż miejska zaczęła pilotażowo używać przenośnych kamer latem 2021 roku. Okazały się skutecznym narzędziem do walki z nielegalnym wyrzucaniem śmieci. W tym roku będzie ich zdecydowanie więcej – planujemy zakup 50 kamer.


Przenośne kamery, które zostały zamontowane w zeszłym roku m.in. przy ul. Pielęgniarskiej, Prądy, Łochowskiej, Nadrzecznej i Pileckiego doprowadziły do zmniejszenia liczby nowych wysypisk, a także do ukarania mandatami karnymi. Fotopułapki są obsługiwane przez Straż Miejską i pracowników Biura Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi.

- Czas powiedzieć stop, osobom, które śmiecą. Uruchamiamy program „Zero toleranacji dla śmiecenia”. Na terenie miasta będzie funkcjonowało dodatkowych 50 fotopułapek. Co ważne przeprowadziliśmy pilotaż w tym zakresie i to rozwiązanie okazuje się skuteczne. Celem jest przede wszystkim czysta i bezpieczna Bydgoszcz – mówi zastępca prezydenta Michał Sztybel.

Zaśmiecanie miejsc ogólnodostępnych jest zabronione. Mieszkańcy często informują straż miejską, o dzikich wysypiskach śmieci, rocznie to około 1000 zgłoszeń. Sprawcom wykroczeń grozi mandat do 500 zł, a gdy sprawa trafi do sądu nawet do 5000 zł.

Fotopułapki pojawią się tam, gdzie dzikie wysypiska pojawiają się najczęściej. Kamery będą zmieniały swoją lokalizację, tak aby objąć monitoringiem jak największy obszar miasta. Ich dokładna lokalizacja nie będzie znana.

Wyznaczyliśmy kilkadziesiąt lokalizacji, które będą całodobowo monitorowane, a każdy sprawca wykroczenia zostanie ukarany. Fotopułapki będą się przemieszczały, lokalizacje będą zmieniane tak aby efekt był jak najbardziej zauważalny.

Warto wiedzieć

W ramach naszych działań związanych ze sprzątaniem dzikich wysypisk prowadzimy m.in. takie akcje jak: Dzień Ziemi, Sprzątanie Świata, Czysta Bydgoszcz – Podejmij Wyzwanie, Ekokluby i Ekoprojekty. Współpracę w tym zakresie prowadzimy z partnerami Fundacją Zielone Jutro czy Czystą Puszczą Bydgoską, Radami Osiedla, Szkołami, Przedszkolami, Placówkami Oświatowymi, IKEA Bydgoszcz.
W 2022r. uprzątnęliśmy 138 dzikich wysypisko łącznej masie 312,9 kg, w zeszłym roku uprzątnęliśmy 344 dzikie wysypiska o łącznej masie 1 082,2 kg. Na usunięcie nielegalnych wysypisk wydajemy ok. 200 tys. zł rocznie.

Naszym głównym celem jest zaangażowanie mieszkańców, zarówno tych najmłodszych jak i tych nieco starszych do dbania o własne otoczenie. Poza samym sprzątaniem edukujemy, łączymy przyjemne z pożytecznym.  Niestety cały czas, bardzo często w tych samych lokalizacjach, powstają kolejne dzikie wysypiska, dlatego też rozpoczynamy projekt – zero tolerancji dla śmiecenia.