logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Od 10 lat ratują bydgoskie żaby
Mowa o grupie społeczników przyrodniczych, którzy od dekady wiosną opiekują się bydgoskimi płazami z ul. Łęgnowskiej. Dekadę później mogą pochwalić się tysiącami uratowanych ropuch i żab. Ci super bohaterowie doczekali się wystawy na Placu Wolności – poznajcie ich bliżej.


Od piątku (6 maja) na pl. Wolności można obejrzeć wystawę z okazji dziesięciolecia ochrony płazów w naszym mieście. Do najważniejszych zadań należy wiosenne przenoszenie tych zwierząt przez ul. Łęgnowską. Na planszach zaprezentowane zostały dotychczas podjęte akcje oraz materiały edukacyjne. Wystawa potrwa do 22 maja.

Co roku, wiosną tysiące płazów kroczy do zbiorników wodnych, by odbyć w nich gody. Na swojej trasie często napotykają ciągi komunikacyjne, tak jest też w przypadku ulicy Łęgnowskiej. Dzięki działaniom bydgoskich przyrodników udaje się znacznie zmniejszyć śmiertelność migrujących zwierząt. W zeszłym roku udało się uratować ok. 600 płazów. Większość z nich to ropuchy szare.

Aby zmniejszyć ryzyko rozjechania zwierząt przez auta, stosowane są ogrodzenia herpetologiczne. To niskie przeszkody ograniczające wejście na jezdnię. Ropuchy najczęściej przechodzą ze wschodniej części ulicy na drugą stronę, gdzie znajduje się stacja kolejowa i zbiornik wody. Tereny w Łęgnowie są środowiskiem przyjaznym dla płazów, bowiem znajdują się tam liczne akweny wodne wraz z bujną zielenią, która stanowią schronie dla zwierząt.

Coroczna akcja przeprowadzania płazów to inicjatywa Dawida Kilona, który jeszcze jako student rozpoczął inwentaryzację płazów i gadów w Bydgoszczy. Pomagają mu przy tym animatorka przyrodnicza Monika Bykowska i herpetolog Barbara Szulc oraz wielu wolontariuszy. Oprócz ratowania płazów, aktywiści zajmują się edukacją podnoszącą świadomość przyrodniczą mieszkańców.

W Polsce występuje 19 gatunków płazów i gadów. W naszym mieście odnotowano 13 odmian tych zwierząt. Podlegają one ochronie prawnej.

Jak możemy pomóc płazom?
1) Noga z gazu! Jeżeli to możliwe przepuszczajmy płazy.
2) Nie zasypujmy oczek wodnych.
3) W ogrodach ustawiajmy płytkie naczynia wypełnione wodą (płazy mają wrażliwą, cienką skórę, mogą chronić się w takich miejscach w czasie suszy i upałów) z wody skorzystają także inne zwierzęta.
4) Zostawmy w ogrodzie miejsca niezagospodarowane, cieniste, może z kawałkami drewna – w ten sposób stworzymy kryjówkę m.in. dla płazów.
5) Nie przeszkadzajmy: nie łapmy, nie ogrzewajmy np. w dłoniach „wychłodzonego” płaza (!), nie straszmy.