logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Bydgoszcz gospodarczym sercem regionu
Trwa intensywny rozwój Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. Również w jego sąsiedztwie powstaje coraz więcej nowoczesnych firm. Bydgoskie firmy napędzają gospodarkę całego regionu. Stopa bezrobocia w naszym mieście jest na rekordowo niskim poziomie, jednym z najniższych w Polsce.


- To ogromna satysfakcja posiadać tak dynamicznie rozwijający się park technologiczny – podkreśla wiceprezydent Bydgoszczy Michał Sztybel. - W ciągu kilkunastu lat swojego funkcjonowania BPPT stał się gospodarczym sercem nie tylko dla naszego miasta, czy Metropolii Bydgoszcz, ale całego województwa. Wiele osób pokonuje każdego dnia nawet kilkadziesiąt kilometrów, by pracować w Bydgoszczy. Dlatego obecnie kluczową kwestią jest jeszcze lepsze skomunikowanie Bydgoszczy z regionem. Tylko do BPPT ściągnęliśmy 180 firm.  Na ten sukces ciężko pracowaliśmy inwestując w infrastrukturę parku: nowe drogi, uzbrojenie działek, biura i hale dla nowych firm oraz cały czas doskonaliliśmy obsługę inwestorów chcących tworzyć tu miejsca pracy.  Jednocześnie mam świadomość, że ten sukces nie byłby możliwy bez dobrej współpracy z inwestorami. To ich opinia o Bydgoszczy, o Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym jest jednym z kluczowych elementów przy pozyskiwaniu nowych podmiotów. Za ten kapitalny i nieoceniony wkład w rozwój Bydgoszczy chcę podziękować. Równocześnie cieszę się, że do tego grona solidnych marek, które będą kojarzone z naszym miastem, dołączą wkrótce kolejne firmy - dodaje wiceprezydent. 

Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny jest największym tego typu obszarem w województwie kujawsko-pomorskim. Na jego terenie zatrudnienie znalazło już 4600 osób, a liczba funkcjonujących firm wzrosła do 180. Tak duże zróżnicowanie czyni go wyjątkowo odpornym na zmiany gospodarczych trendów. Istotnie wpływa na utrzymanie się w Bydgoszczy jednego z najniższych w Polsce wskaźnika liczby osób bezrobotnych. Bydgoszcz z wynikiem stopy bezrobocia 2,2% zajmuje 6. miejsce w Polsce.

Obecnie na terenie BPPT trwa między innymi:

 • budowa firmy Dexter, która wyspecjalizowała się w dostawach i produkcji środków higienicznych oraz czystości.
 • budowa centrum badawczego firmy  Kantata, gdzie prowadzone mają być między innymi badania nad technologiami VR
 • budowa przedszkola Parkuś, dedykowanego dzieciom osób zatrudnionych na terenie BPPT
 • wyposażanie Centrum Rozwoju,  którego celem jest wspieranie gospodarczego rozwoju miasta i regionu, a szczególnie działalności tzw. start-up’ów - firm dopiero wchodzących na rynek.
 • do zakupu działki i rozpoczęcia inwestycji przygotowuje się firma Domitech jeden z największych spośród niezależnych dystrybutorów profesjonalnych narzędzi w Polsce.

Równocześnie intensywnie zagospodarowywane są tereny sąsiadujące bezpośrednio z parkiem. Na inwestycję na obszarze po dawnych zakładach chemicznych decydują się kolejne firmy. Są wśród nich m.in.:

 • Zalando, które przy ul. Hutniczej wznosi potężne centrum logistyczne,
 • Apis Natural Cosmetics, która wyspecjalizowała się ona w produkcji naturalnych kosmetyków, które podbijają nie tylko polski rynek,
 • Serwis Pojazdów Szynowych zajmująca się serwisem taboru kolejowego na terenie Polski.

W ubiegłym roku swoje inwestycje na terenie BPPT realizowało kilka innych firm. Wśród nich między innymi:

 • Te Connectivity, zatrudniający ponad tysiąc osób otworzył swój najnowocześniejszy wydział wtryskarek
 • El-Kajo, firma specjalizująca się w produkcji kruszyw i betonowych prefabrykatów
 • Planika, która rozbudowała swój zakład, w którym produkuje nowczesne kominki gazowe i automatyczne biokominki.   
 • Rohlig Suus Logistics, firma która wybudowała I część logistycznego centrum na terenach sąsiadujących z BPPT

W czwartkowej konferencji prezentującej rozwój Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego oraz terenów inwestycyjnych oprócz wiceprezydenta Bydgoszczy wzięli udział również prezes Bydgoskiego Parku Przemysłowo - Technologicznego Katarzyna Delbowska oraz przedstawiciele firm: Domitech Tomasz Wąż i Paweł Janiszewski, Serwis Pojazdów Szynowych ASO Piotr Mieczkowski, Perfekt PL  Adam Powała i Jarosław Laskowski.