logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Robert Sycz przejmuje stery w Lotto-Bydgostia
Robert Sycz zastąpił Zygfryda Żurawskiego na stanowisku prezesa RTW Lotto Bydgostia. Wieloletni prezes bydgoskiego klubu i twórca jego sukcesów, odszedł na zasłużoną emeryturę. Dziś, 29 czerwca br. za wieloletnią pracę na rzecz klubu i miasta podziękowali Żurawskiemu radni Miasta Bydgoszczy i prezydent Rafał Bruski.


- Panie Prezesie, gratuluję i dziękuję za te 31 lat, które oddał Pan klubowi wioślarskiemu czyniąc go najlepszym w Polsce. Przez lata, z pasją i zaangażowaniem, budował Pan markę, prestiż i sukcesy RTW Bydgostia. Dziękuję za każdy laur wywalczony przez zawodniczki i zawodników Regionalnego Towarzystwa Wioślarskiego i za emocje, których nam dostarczyli. Deklaruję jednocześnie, że jeśli będzie Panu brakowało aktywności na emeryturze, wykorzystamy Pana energię i doświadczenie dla miasta – mówił podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta Bydgoszczy prezydent Rafał Bruski.

Zygfryd Żurawski był prezesem ponad 31 lat – najpierw Kolejowego Klubu Wioślarskiego, potem Bydgostia-Kabel i Lotto-Bydgostia). W tym czasie zbudował potęgę bydgoskiego wioślarstwa. W 2013 roku odsłonił swój podpis w Bydgoskiej Alei Autografów na ul. Długiej.
20 czerwca br. walne zebranie członków klubu Lotto-Bydgostia wybrało nowego prezesa – został nim Robert Sycz, jeden z najbardziej utytułowanych wioślarzy w historii tej dyscypliny, dwukrotny medalista olimpijski. Jego kadencja trwa do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Nowa przystań RTW Bydgostia
Inwestycja przy ul. Żupy oddana została do użytku w drugiej połowie 2020 r. W ramach prac powstał nowoczesny budynek przystani i łącznika komunikacyjnego między nowym, a dotychczasowym obiektem wraz z niezbędnymi instalacjami wewnętrznymi i zewnętrznymi. W ramach inwestycji przystań zyskała m. in. hangar na łodzie, salę ćwiczeń sportowych, siłownię, pokoje fizjoterapii, biurowe, noclegowe, zaplecze sanitarne, salę szkoleniową, pomieszczenia techniczne. Zagospodarowany został teren wokół przystani, przebudowane zostały także nabrzeża (awanport dla motorów motorówek i pomosty pływające). W ramach zadania przebudowano też nabrzeże Bydgoskiego Towarzystwa Wioślarskiego. Roboty realizowała firma EBUD-Przemysłówka.
Zadanie kosztowało 29,5 ml złotych.LOTTO-Bydgostia w pigułce
Regionalne Towarzystwo Wioślarskie Bydgostia powstało 4 grudnia 1928 roku. Klub po sezonie 2021 był 33-krotnym Drużynowym Mistrzem Polski w następujących latach 1938, 1966, 1967, 1970 oraz nieprzerwanie przez 29 lat: 1993-2021.
W historii klubu sportowcy LOTTO-Bydgostia zdobyli na imprezach światowych 180 medali (w tym 56 złotych, 66 srebrnych, 58 brązowych), a na mistrzostwach Polski 2059 medali – bez roku 2022 (w tym 841 złotych, 653 srebrne, 565 brązowych). Ostatnim medalem na arenach międzynarodowych jest srebro ME juniorów wywalczone  w maju br. we włoskim Varese przez Natashę Malicką w reprezentacyjnej osadzie czwórki podwójnej kobiet. Polki uległy tylko minimalnie Rumunkom, a trzecie miejsce zajęły Francuzki.
Reprezentanci Polski, startujący w barwach LOTTO-Bydgostia wywalczyli w historii klubu 6 medali na igrzyskach olimpijskich, 3 złote, srebrny i 2 brązowe:
- Robert Sycz – dwukrotny złoty medalista w dwójce podwójnej kategorii lekkiej Sydney 2000, Ateny 2004 (z Tomaszem Kucharskim – AZS AWF Gorzów Wlkp.)
- Magdalena Fularczyk-Kozłowska – złoto w dwójce podwójnej w Rio de Janeiro 2016 (z Natalią Madaj) i brąz w dwójce podwójnej w Londynie 2012 (z Julią Michalską – Tryton Poznań)
- Natalia Madaj-Smolińska – złoto w dwójce podwójnej w Rio de Janeiro 2016
- Miłosz Bernatajtys i Bartłomiej Pawełczak – srebrni medaliści w czwórce bez sternika kategorii lekkiej w Pekinie 2008 (w osadzie z Pawłem Rańdą – AZS Politechnika Wrocławska i Łukaszem Pawłowskim – AZS Toruń)
- Monika Chabel (z d. Ciaciuch) – brązowa medalistka w czwórce podwójnej w Rio 2016 (w osadzie z Marią Springwald (AZS AWF Kraków), Joanną Leszczyńską (WTW Warszawa) i Agnieszką Kobus (AZS AWF Warszawa)
Reprezentanci Litwy, którzy startowali w barwach LOTTO-Bydgostia, wywalczyli w historii klubu 2 medale olimpijskie, srebrny i brązowy. Są to: Mindaugas Griskonis i Saulius Ritter – srebrno w dwójce podwójnej w Rio de Janeiro 2016 i Donata Vistartaite i Milda Valciukaite – brązowe medalistki w dwójce podwójnej w Rio de Janeiro 2016. Twórcami sukcesów olimpijskich są trenerzy: Jerzy Broniec, Marian Drażdżewski, Marcin Witkowski, Michał Kozłowski.