logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Modernizacja wiaduktu. Nowoczesna technologia ograniczy hałas. Raport nr 10
Na placu budowy nowego wiaduktu J. Nowaka-Jeziorańskiego w ciągu ul. Armii Krajowej zwożone i łączone są kolejne elementy pomostu. Część obiektu została już nasunięta na tymczasowe podpory. Cały nowy wiadukt ma być gotowy jeszcze w tym roku. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom ograniczony zostanie hałas. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


Wiadukt zachodni będzie prawie dokładnie taki sam, jak przebudowana przed dwoma laty konstrukcja po stronie cmentarza. Utworzy ją pomost podwieszony do łuków. Prace przy przyczółkach są już praktycznie zakończone.

W ostatnich tygodniach przyjechały na plac budowy kolejne elementy pomostu, które są ze sobą scalane. Część obiektu została już nasunięta na tymczasowe podpory od strony północnej. Pozostał jeszcze odcinek nad samymi torami kolejowymi. Ta część prac jest jednak uzależniona od wyłączenia sieci trakcyjnej pod obiektem.

Na transport do Bydgoszczy czekają jeszcze łuki oraz najbardziej złożone elementy konstrukcji, jakimi są końcówki przęsła, przy których zamocowane zostaną łuki nośne. W tych elementach wykonawca zainstaluje też urządzenia dylatacyjne, które w środę z Niemiec przyjechały do zakładu produkcyjnego w Kielcach.

Będą to takie same urządzenia o kształcie fali, które zostały wykorzystane na wiadukcie w ciągu ul. Wojska Polskiego, charakteryzujące się właściwościami tłumiącymi hałas. Ostatnim ważnym elementem będzie montaż łuków. Prace będą wykonywane z użyciem ogromnego dźwigu.

Przypominamy, że na nowym obiekcie zachowane zostaną dwa pasy ruchu dla samochodów, natomiast zlikwidowany zostanie nieużywany pas awaryjny, a odzyskane w ten sposób miejsce przeznaczone zostanie na drogę rowerową. Powstanie lustrzane odbicie obiektu istniejącego po stronie wschodniej.

Będą więc schody po obu stronach torów kolejowych, chodnik i droga rowerowa od strony ul. Czerkaskiej oraz pochylnia pieszo-rowerowa do Lasu Gdańskiego. Inwestycja kosztuje 29 mln zł. Zakończenie prac planowane jest w tym roku.