logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Joanna Rajkowska otworzyła tegoroczne Oko
Instalacja Joanny Rajkowskiej RHIZOPOLIS zainaugurowała tegoroczną edycję Międzynarodowych Spotkań Nieprzypadkowych Oko Nigdy Nie Śpi. Tematem przewodnim jest w tym roku CZWARTA NATURA. Wystawę można oglądać tylko do 10 lipca br. w Galerii Miejskiej bwa. Wstęp wolny.


RHIZOPOLIS Joanny Rajkowskiej otworzył tegoroczny Festiwal Oko Nigdy Nie Śpi. Tematem przewodnim jest w tym roku CZWARTA NATURA bowiem ustanowienie nowej relacji człowieka z naturą staje się jednym z najważniejszych wyzwań naszych czasów. Jak co roku będą go badać znakomici, polscy i zagraniczni, artyści wizualni. 

Festiwal potrwa do 10 lipca br. Wydarzenia festiwalowe odbywać się będą w bwa, Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku i Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Rhizopolis to miasto korzeni utworzone, zgodnie z ideą Joanny Rajkowskiej, pod powierzchnią lasu, przez uciekinierów z powierzchni Ziemi. To również scenografia futurystycznego filmu, który wprowadza nas w świat hipotetycznej przyszłości człowieka, po spodziewanej wielkiej katastrofie kończącej trwającą obecnie epokę antropocenu. Scenariusz nakreślony przez artystkę to propozycja radykalnej zależności, w której zdominowana dotychczas przez człowieka przyroda okazuje się być w swym niewzruszonym trwaniu ratunkiem, dostarczając tego, co niezbędne dla podtrzymania ludzkiego życia. Na wystawie wkraczamy w obszar zarówno instalacji artystycznej, jak i scenografii do filmu, w którym sami gramy, i do którego możemy dopisywać własne scenariusze.

Jeżdżąc w miejsca wyrębów, artystka obserwowała, jak człowiek stopniowo pozbawia Ziemię jej najbardziej życiodajnej warstwy. Traumatyczny widok ogromnych powierzchni pokrytych korzeniami martwych drzew stał się bezpośrednim impulsem do powstania Rhizopolis. Instalacja Rajkowskiej daje szansę na zbliżenie się —  poprzez doświadczenie ciała  — do tajemniczego, cichego podziemnego świata, do życia korzeni drzew. Wkraczając w przestrzeń Rhizopolis, schodzimy do „podziemia”, aby na nowo przemyśleć umiejscowienie człowieka i jego fundamentalną współzależność od innych gatunków, która czyni nasze życie możliwym. To zaproszenie do równoległego świata, o którym —pomimo rozległej wiedzy — bardzo niewiele wiemy, mogącego stać się habitatem ostatniej szansy.

Żadne drzewo nie zostało ścięte na potrzeby Rhizopolis. Użyte w projekcie karpy zostały uratowane przed zrębkowaniem i spaleniem w piecach.

Na wystawę zapraszają Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy i Fundacja Czarny Karzeł. Współorganizatorem wydarzenia jest Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki. 

Program festiwalu znajduje się na www.okonigdyniespi.pl i www.czarnykarzel.pl