logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Czeskie bohaterki na wystawie
Z okazji objęcia czeskiej prezydencji w Radzie UE w Młynach Rothera otwarto dziś wyjątkową wystawę pn. „Czeskie bohaterki”. Ekspozycja prezentująca sylwetki wielkich Czeszek będzie dostępna do 14 lipca br. Wstęp jest wolny.


Wystawę uroczyście otworzyli dziś (30 czerwca br.) prezydent Rafał Bruski i Konsul Honorowy Republiki Czeskiej Dariusz Zimny. Prezentowana jest w Bydgoszczy z okazji objęcia czeskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej wystawa. „Czeskie Bohaterki” to ilustrowana mozaika złożona z portretów wielkich Czeszek - władczyń, polityczek, artystek, badaczek czy sportsmenek, które odegrały ważną rolę nie tylko w czeskiej, ale również międzynarodowej historii i współczesności.

Wystawa powstała w związku ze stuleciem nadania w 1920 praw wyborczych czechosłowackim kobietom oraz 200. rocznicą urodzin pisarki Boženy Němcovej. Przybliża sylwetki pięćdziesięciu ważnych kobiecych postaci widzianych oczyma młodych współczesnych ilustratorek i ilustratorów, studentów Wydziału Projektowania i Sztuki im. Ladislava Sutnara na Uniwersytecie Zachodnich Czech w Pilznie, pod opieką Renáty Fučíkovej.Ekspozycję będzie można oglądać od 1 do 14 lipca br. w godz. 12:00-20:00. Wstęp jest wolny. Miejsce: Młyny Rothera, III piętro.