logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Program Wykrywania Zakażeń WZW B i C w Województwie Kujawsko – PomorskimW Polsce zakażonych wirusem HBV (zapalenia wątroby typu B) jest około 300 000 osób, a wirusem HCV (zapalenia wątroby typu C) około 230 000 osób. Większość z nich nie wie, że jest chora
(w przypadku HVC nawet 90%). Tymczasem nieleczone wirusowe zapalanie wątroby (WZW) typu B lub C prowadzi do jej marskości i raka wątroby. Wczesne wykrycie WZW B pozwala na istotne spowolnienie choroby (procesów degenarycyjnych w wątrobie), a w przypadku WZW C nawet całkowite wyleczenie.

WZW B i C to choroby zakaźne (HBV jest 100 x bardziej zakaźny niż HIV). Do zakażenia HCV może dojść wszędzie tam, gdzie wykonywane są zabiegi związane z naruszeniem ciągłości skóry i błon śluzowych, jeżeli nie są przestrzegane procedury zapobiegające zakażeniom. Zarazić można się więc w placówkach medycznych (coraz rzadziej), ale także w gabinetach kosmetycznych, studiach tatuażu i salonach fryzjerskich. Stąd bardzo ważne jest, aby Państwo wiedzieli jak zapobiegać zakażeniom i jakie objawy mogą wzbudzić nasz niepokój.

Zachęcamy więc Państwa do zapoznania się z podstawowymi informacjami na temat zakażeń WZW B i C zawartymi w:

„Jak uchronić się przed zakażeniem HCV" (źródło: Główny Inspektorat Sanitarny)

Dla osób szczególnie zainteresowanych problematyką WZW przygotowano poniższą publikację:

Poradnik HCV (źródło: Główny Inspektorat Sanitarny)

Badania w kierunku WZW B i C można wykonać w ramach „Programu Wykrywania Zakażeń WZW B i C w Województwie Kujawsko-Pomorskim”.

Więcej informacji o ww. programie na stronie http://www.programy.wsoz.pl/

 

Program Wykrywania Zakażeń WZW B i C w Województwie Kujawsko – Pomorskim.
Celem programu jest zwiększenie skuteczności zapobiegania chorobom zakaźnym i zakażeniom.
Realizowany jest poprzez wykonywanie badań diagnostycznych krwi na obecność przeciwciał anty-HCV oraz działania edukacyjne stanowią podstawę programu.


Realizator:

 VITALABO Laboratoria Medyczne Sp. z o.o.
 ul. gen. J. Hallera 2E
 85-795 Bydgoszcz
 tel. (52) 561 80 50