logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu (ang. World Autism Awareness Day, WAAD) – święto obchodzone corocznie 2 kwietnia z inicjatywy Kataru w osobie Jej Wysokości Mozah, małżonki emira Hamada ibn Chalifa as-Sani, popartej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 18 grudnia 2007 roku i opublikowaną 21 stycznia 2008 roku.
Obchody Dnia są również okazją do globalnego politycznego zaangażowania i bardziej efektywnej współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie. Podstawowe założenia obejmują zwiększenie potencjału zaspokajania szczególnych potrzeb osób dotkniętych autyzmem, umożliwienie rozwijania indywidualnych talentów oraz poprawę dostępu do usług opiekuńczych i pomocowych dla społeczności osób dotkniętych autyzmem.
W swoim przesłaniu z 2 kwietnia 2012 sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych podkreślił, że: „Coroczne obchody Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu mają zachęcić do podejmowania takich działań i zwrócić uwagę na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi. Jak podkreśla Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych, osoby z autyzmem są równe wobec prawa i przysługują im wszystkie prawa człowieka i podstawowe wolność”.

 

Światowy Dzień Zdrowia (ang. World Health Day) – święto ustanowione przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku. Obchodzone jest corocznie od 1950 w dniu 7 kwietnia, w rocznicę powstania WHO. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej palące i zaniedbane problemy zdrowotne społeczeństw na świecie.

W dniach od 17 – 24 kwietnia w Polsce obchodzony jest TYDZIEŃ DLA SERCA. Jego głównym celem jest zapobieganie chorobom tego bezcennego narządu poprzez zdrową dietę i zdrowy styl życia. Ponadto szczególny nacisk kładzie się na upowszechnienie wiedzy o chorobach serca oraz profilaktykę.
W czasie obchodów Tygodnia dla Serca oraz promocji profilaktyki chorób układu krążenia, instytucje prowadzące akcje, starają się uświadomić społeczeństwu, że zdrowy styl życia i zdrowa dieta mogą wpłynąć na zmianę złych nawyków, co prowadzi do poprawy kondycji - zarówno serca jak i całego organizmu.

Światowy Dzień Chorych na Hemofilię obchodzony jest 17 kwietnia. Jest to doskonała okazja, aby zwiększyć wiedzę pacjentów oraz społeczeństwa na temat tej choroby i sposobu jej leczenia.
Hemofilia to grupa uwarunkowanych genetycznie skaz krwotocznych. Dotyczy przede wszystkim niedoboru czynnika krzepnięcia VIII (hemofilia A) albo IX (hemofilia B). Może przybrać również postać choroby nabytej, jednak dzieje się to bardzo rzadko.

Region Europejski Światowej Organizacji Zdrowia ogłosił 20-26 kwietnia  Europejskim Dniem Szczepień (EIW) w celu podniesienia świadomości znaczenia szczepień ochronnych w zapobieganiu chorobom i ochronie życia.
EIW zostało po raz pierwszy wdrożone przez niewielką liczbę krajów w 2005 r. Celem było zwiększenie zasięgu szczepień poprzez podniesienie świadomości na temat potrzeb każdego dziecka i prawa do ochrony przed chorobami, którym można zapobiec szczepionką. Od momentu powstania EIW stała się jedną z najbardziej widocznych kampanii zdrowia publicznego w regionie europejskim.

Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem (NAD), ang. Noise Awareness Day) – święto ustanowione przez Ligę Niedosłyszących (League for the Hard of Hearing) w celu zwrócenia uwagi na powszechne występowanie hałasu w życiu ludzi, jego wpływu na zdrowie, i zwiększanie świadomości występowania tego szkodliwego zjawiska.
Po raz pierwszy było obchodzone w roku 1995 przez Ligę Niedosłyszących. Obchody tego dnia w Polsce zapoczątkowało Towarzystwo Higieny Akustycznej w roku 2000. Święto jest obchodzone co roku na świecie i przypada w kwietniu. Początkowo jego data była ruchoma i przypadało ono zazwyczaj w ostatnią środę kwietnia, aż do roku 2006, kiedy to ustalono ją na 25 kwietnia (nadal funkcjonują obie daty).
Święto jest często mylnie nazywane Dniem Hałasu lub Dniem Walki z Hałasem.

W roku 2020 Dzień Immunologii przypada na 24 kwietnia.
To święto, które zainicjowała w 2005 roku Europejska Federacja Nauk Immunologicznych. Jego celem jest promowanie wiedzy dotyczącej immunologii i znaczenia układu immunologicznego w zwalczaniu chorób.