logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Wskazówki przesuwamy do przodu
W nocy z soboty na niedzielę (265/26 marca) przesuwamy wskazówki o godzinę do przodu na tak zwany czas letni. Zmiany nie ominą oczywiście charakterystycznych miejskich zegarów na Starym Rynku. O zmianie czasu warto pamiętać szczególnie w czasie nocnych podróży.


W związku ze zmianą kursy linii nocnych wykonywane w godz. 02:00 - 02:59, nie będą realizowane. Przypominamy również, że w weekend w związku z kolejnymi inwestycjami w obrębie nowych mostów nad Brdą zmienią się rozkłady i trasy części linii tramwajowych. Więcej szczegółów znajduje się na stronie ZDMIKP.

Od 2017 czas bydgoszczanom odmierza nowy zegar na szczycie gmachu ratusza od strony Starego Rynku. Zegar ma półtora metra średnicy i został zamontowany na wysokości 20 metrów. W ten sposób miasto uczciło 671 rocznicę nadania praw miejskich Bydgoszczy. Z kolei w 2019 roku nietypowy zegar stanął na płycie zrewitalizowanego Starego Rynku. Odmierza on czas środkowoeuropejski i Bydgoski. Czas środkowoeuropejski to strefa czasowa odpowiadająca czasowi słonecznemu południka 15°E. Przebiega on m.in. w rejonie Stargardu. Czas środkowoeuropejski jest najszerzej stosowanym w krajach Unii Europejskiej. Czas bydgoski jest natomiast o 12 minut wcześniejszy od czasu środkowoeuropejskiego, zgodny z naszym położeniem geograficznym. Wynika to z tego, że 1 stopień długości geograficznej odpowiada 4 minutom, a przez Bydgoszcz przebiega właśnie 18 południk. Zegar jest zlokalizowany przy północnej pierzei. Wieńczy podświetlaną linię 18 południka. Zegar ma oryginalne, nietypowe wskazówki. Zostały zaprojektowane w taki sposób, by przy spotkaniu się tworzyły delikatny zarys jednego ze spichrzy.