Wakacje dla seniorów - co dzieje się w mieście

Zajęcia i spotkania z ciekawymi ludźmi, plener malarski i koncerty w Ostromecku, a także wycieczki po ogrodzie botanicznym i Muzeum Okręgowym - z tych i wielu innych atrakcji mogą skorzystać tego lata starsi mieszkańcy naszego miasta. Zapraszamy!

ZABIERZ WNUKI NA WYSTAWĘ
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego zaprasza babcie i dziadków wraz z wnukami na wystawę „Zabawy ze sztuką”. To specjalna przestrzeń edukacyjna, która przybliży najmłodszym podstawowe zagadnienia z zakresu teorii i historii sztuki. Na przykładzie wielu znanych i cenionych arcydzieł z całego świata, zostały wyjaśnione i omówione takie pojęcia jak: perspektywa, kompozycja, światłocień, barwa, ekspresja, abstrakcja i wiele innych. Pomoc w zrozumieniu, często trudnych zagadnień, stanowią interaktywne sprzęty dostosowane do odbiorców w różnym wieku.
• „Zabawy ze sztuką”, MOB, Mennica 6, wtorek, środa, piątek godz. 10-18, czwartek 10-19, sobota i niedziela 11-18, w poniedziałek nieczynne.

W ODWIEDZINACH U LEONA WYCZÓŁKOWSKIEGO
Muzeum Okręgowe zaprasza także na wystawę stałą twórczości Leona Wyczółkowskiego (1952-1936) w Domu patrona Muzeum. To budynek pierwotnie służący pracowni-kom Młynów Rothera z przełomu XIX i XX wieku. Jego stylizowane wnętrza nawiązują właśnie do tego czasu i są uzupełnieniem dzieł prezentujących twórczość malarską i graficzną artysty. Wśród eksponatów znajdziemy również osobiste pamiątki, fotografie, dokumenty, a także oryginalne wyposażenie pracowni mistrza.
• Dom Leona Wyczółkowskiego, Wyspa Młyńska; wtorek, środa, piątek godz. 10-18, czwartek 10-19, sobota i niedziela 11-18, w poniedziałek nieczynne.

WYCIECZKI I REJSY Z KLUBEM SENIOR +
Na wakacyjne zajęcia zaprasza Klub Senior + przy ul. Fredry. W ofercie są zajęcia sportowe, gry na świeżym powietrzu, wycieczki piesze i wyjazdowe, rejs żaglówkami czy wspólne wyjścia na różne wydarzenia. Prze-widziane są także zajęcia z fizjoterapeutą, zajęcia z arteterapii, wykłady naukowe i spotkania z ciekawymi bydgoszczanami. Z zajęć korzystać mogą członkowie klubu – żeby się zapisać, trzeba być mieszkańcem Bydgoszczy i mieć ukończone 60 lat.
• Klub Senior +, ul. Fredry 3, czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.00. Szczegółowe informacje tel. 885-559 -562, 885-559-561.

SPACERY W OGRODZIE BOTANICZNYM
Leśny Park Kultury i Wypoczynku zaprasza na zorganizowane spacery tematyczne z przewodnikiem. Podczas wycieczek można dowiedzieć się m. in. o tym, jak rozpoznawać gatunki drzew, które rośliny mają działania lecznicze, a przede wszystkim jak spędzić czas na świeżym powietrzu w otoczeniu przyrody. Cena – 5 zł za osobę.
• Spacery można umawiać od poniedziałku do piątku w godz. 7-15 Zapisy: tel. 883 319 228.

OSTROMECKO ZE SZTUKĄ
Miejskie Centrum Kultury od lat tworzy i realizuje ofertę międzypokoleniową, stąd większość imprez MCK-u skierowana jest do publiczności w każdym wieku. Seniorów szczególnie zapraszamy do Ostromecka na plener malarski.
• plener malarski w ZPP Ostromecko, w którym udział wezmą nieprofesjonalni artyści z bydgoskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku (24 – 27 lipca 2019)

Z kolei od 28.07 do 01.08, również w ZPP Ostromecko odbędzie się Bydgoski Festiwal Tańców w Kręgu i Tańców Etnicznych, V Międzykulturowe Warsztaty Taneczne oraz Piknik Integracyjny Bez Barier. Uczestniczą w nim m.in. zespoły seniorskie.
W Ostromecku w każdą niedzielę odbywać się będą także Koncerty Tarasowe. Co ważne, w okresie letnim w dni wolne od pracy ZDMiKP w Bydgoszczy zapewnia dojazd do Ostromecka miejskim autobusem linii nr 75.
• Szczegóły: www.palacwostromecku.pl, tel. 52-364-64-11, kom. 785 250 182

SREBRNY WOLONTARIAT – SPACERY Z PSAMI Z BYDGOSKIEGO SCHRONISKA
Schronisko dla zwierząt w Bydgoszczy zaprasza seniorów do wzięcia udziału w „Srebrnym wolontariacie”. To wyjątkowa akcja skierowana do osób star-szych, które nie mogą już opiekować się własnym psem czy kotem, mają jednak czas i chcą pomóc czworonogom czekającym na adopcję. Projekt ten może przynieść obopólne korzyści – radość dla zwierząt z obcowania z ludźmi i aktywizację starszych osób. Dla tych pierwszych, kontakt z odwiedzającymi gośćmi szczególnie w okre-sie socjalizacji lub w trakcie terapii zachowania to ważne doświadczenie, które przygotowuje je do życia poza murami schroniska. Szczególnie, że zwierzęta w schronisku odczuwają niedosyt kontaktów z ludźmi. Co ważne, w schroniskach, w których działają zaangażowani wolontariusze, szansa na adopcję zwierząt znacz-nie wzrasta.
• Szczegóły na www.schronisko.org.pl, tel. 512 28 28 53

WYSTAWY STAŁE W GALERII MIEJSKIEJ BWA
Galeria Miejska bwa zaprasza seniorów na zwiedzanie wystaw stałych także podczas wakacji. Do 4 sierpnia będzie można oglądać wystawę Colette Lumiere „Skarby Afryki” wraz z prezentacją prac Marcina Giżyckiego. Od 4 lipca do końca wakacji w bwa prezentowane będą prace Zbigniewa Sałaj pt. „Rekonstrukcje”. Z kolei przez cały lipiec w Galerii Miejskiej swoje projekty prezentować będzie Pamela Bożek w ramach rezydencji artystycznej.