logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Wielkie Święto Szlaku TeH2O - Tehofest 2018
Zwiedzanie przemysłowych ikon Bydgoszczy, a także wernisaże fotografii, spektakle teatralne i koncerty – w środę 12 września rusza Festiwal Tehofest 2018. A na samym szlaku pojawią się nowe atrakcje - Stomil, Makrum, Farbiarnia i Fabryka Lloyda.


Tegoroczny Tehofest – Święto Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O odbędzie się w dniach 12 – 16 września 2018. Głównymi bohaterami Tehofestu będzie wielopokoleniowa bydgoska rodzina Bromberków, która zna wszystkie zakamarki przemysłowej historii miasta. I pełnić będzie rolę przewodnika oprowadzając po atrakcjach festiwalu.

Szlak rozprzestrzenia się też na nowe przyczółki – Stomil, Makrum, Farbiarnię i Fabrykę Lloyda.

W środę 12 września Tehofest wystartuje w nowym miejscu, czyli Fabryce Stomil przy Toruńskiej 155. Znany artysta Grzegorz Pleszyński oraz Społeczny Chór Czarnego Karła i Antydepresyjna Akademia Dźwięku zaproszą na „ROCKandROLLOWĄ historię przemysłu i sztuki. Poruszone zostaną tematy m. in. przemysłu i zagrożeń środowiska z nim związanego, przemysłowej produkcji żywności i hodowli zwierząt. 

W czwartek 13 września o godz. 18.00 w Galerii Farbiarnia rozpocznie się wernisaż wystawy fotografii Filipa Kowalkowskiego „Twarze TeH2O”. Dwie godziny później zapraszamy do dawnej Fabryki Lloyda na wydarzenie łączące film & muzykę: „Metropolis” | Fortuna | Konieczny. To projekt łączący kino, efekty świetlne i muzykę. 

W piątek, 14 września Tehofest przenosi się w kolejne miejsce, które odwiedza premierowo. O godz. 19.00 w Fabryce Makrum odbędzie się spektakl Teatru Biuro Podróży „Złe miasto” w reż. Pawła Szkotaka. Ale organizatorzy przygotowali nie tylko teatralną ucztę, bo zaraz po spektaklu odbędzie się otwarta debata prowadzona przez ekipę Klubu Zasadniczo Dyskusyjnego na temat: „Czy teatr powinien się buntować? Czyli polski teatr vs. sytuacja społeczno-polityczna w Polsce”.

Na koniec pełen atrakcji ostatni dzień TEHOFEST. Wielki Finał odbędzie się w sobotę 15 września - na terenie całego Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O  zaplanowano w jego czasie ponad 50 różnych wydarzeń!

Odbędą się m. in. gry terenowe. Pierwsza z nich to "Z rodziną Bromberków na Szlaku" - przy pomocy nowych bydgoskich bohaterów szukać będzie odpowiedzi w przemysłowych atrakcjach miasta. Druga z kolei nosi nazwę "Przybij piątkę Szlakowi", podczas której uczestnicy zbierają pieczątki na szlaku TeH2O i walczą o nagrody. 

Bardzo bogaty program na sobotni finał przygotowało Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego - będą warsztaty kulinarne związane z regionalną kuchnią, kreatywne warsztaty graficzne "Moc plakatu. Dziedzictwo przemysłowe Bydgoszczy", a także gra miejsca "Przemysłowa Bydgoszcz. Firtel Jerzego Sulijmy-Kamińskiego". 

Będą także pokazy plenerowe, teatr pod chmurką, a także wykłady.

W Exploseum odbędą się m. in. zajęcia pod nazwą "Fabryczne laboratorium Profesora Ciekawskiego" czy gra "Lasergun" w laserowej strzelnicy. 

Na zakończenie odbędzie się nocny koncert w Fabryce Obrabiarek do Drewna. To projekt Rafała Kołackiego i Jacka Doroszenki, który współtworzą instalacje dźwiękowe, koncert audiowizualny i muzyka. 

Infomacje o Tehofest: www.ludzieitechnika.pl , www.mck-bydgoszcz.pl