logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Majówka w mieście (29.04-3.05)




Długi majowy weekend warto spędzić w Bydgoszczy. Na mieszkańców i odwiedzających czeka sporo atrakcji. Do wyboru: koncerty, spektakle, pokazy filmowe, warsztaty, wykłady, wystawy, imprezy tematyczne, gry terenowe, zwiedzanie miasta z przewodnikiem i … odpoczynek. Po prostu. Ale na świeżym powietrzu! W końcu zapowiada się piękna pogoda! Wybierzcie swoją ulubioną formę spędzenia wolnego czasu.


Na dużym ekranie

Miejskie Centrum zaprasza do Kina Orzeł, gdzie znajdziecie najróżniejsze produkcje. M.in. „Film balkonowy”, czyli ulubiony film widzów 18. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity. To zbiór ludzkich historii. Reżyser i dokumentalista Paweł Łoziński rozmawiał z przechodniami ze swojego balkonu na Saskiej Kępie. Oprócz tego są jeszcze filmy grane obecnie w kinach, te starsze produkcje i filmy biorące udział w LGBT Film Festival. Znajdzie się też coś dla dzieci z Ukrainy – bajka „Tom i Jerry” z ukraińskim dubbingiem. Pełen repertuar znajdziecie TUTAJ

„Том і Джеррі” - кіно орел - український дубл 
Парочка улюблених мультяшних ворогв повертаться на велик екрани в анмац «Том Джерр» вд режисера Тма Стор. Коли Джерр пережджа в найдорожчий готель Нью-Йорка напередодн «веслля столття», весльна розпорядниця змушена найняти Тома, щоб здихатись вд миш. Та вйна мж цими двома загрожу знищенням кар’ри, веслля , можливо, самого готелю. Але невдовз поста ще бльша проблема: диявольськи амбтний колега плану змову проти них трьох.

Spektakle na żywo

29 i 30 kwietnia Opera Nova zaprasza na „Czarodziejski flet”. W spektaklu, którego premiera odbyła się w 2006 r. realizatorzy wyeksponowali humanistyczne przesłanie Wolfganga Amadeusza Mozarta (kompozytora) oraz przejrzyście i konsekwentnie połączyli śpiew ze scenami mówionymi. Mozart posłużył się bowiem w "Czarodziejskim flecie" elementami singspielu, popularnego gatunku muzycznego. Genialne dzieło jest jedną z najpiękniejszych oper w historii tego gatunku. Jej niemal baśniowe libretto czerpie z legend średniowiecznych, fascynacji tajemniczym Orientem, mitologią egipską. 

30 kwietnia i 1 maja Teatr Kameralny zapraszana spektakl „Wyspa (Islander)”. To spektakl, w którym grają tylko dwie aktorki. Katarzyna Domalewska i Julia Witulska kreują na scenie wiele postaci, jednocześnie tkając, budując i układając historię swoimi głosami za pomocą technologii pętli, co tworzy wyjątkowy krajobraz dla ucha i wyobraźni. Baśniowa opowieść porusza współczesne tematy, jednocześnie zachowując intymność dzięki urzekającej szkockiej muzyce tworzonej na żywo przez aktorki. Spektakl bez ograniczeń wiekowych.

Koncertowy weekend

Filharmonia Pomorska proponuje koncert pn. „Pod złotą batutą”. 29 kwietnia Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi wybitny dyrygent – Eugene Tzigane – zwycięzca Złotej Batuty podczas VIII Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. W repertuarze znajdą się Uwertura do opery „Oberon” (Carl Maria von Weber), Koncert obojowy Wolfganga Amadeusza Mozarta i IV Symfonia Es-dur „Romantyczna” Antona Brucknera. Początek o godz. 19:00.

Dzień później w filharmonii – koncert impresaryjny. Na scenie wystąpi Beata i zespół Bajm. To będzie pierwsze w tym roku spotkanie z publicznością, na którym nie zabraknie ponadczasowych hitów. To również wyjątkowo emocjonalne doświadczenie, którego żaden z fanów zespołu nie powinien przegapić. Koncert odbędzie się 30 kwietnia o godz. 19:00.

Tego samego dnia, troszkę wcześniej, bo w godz. 16:00-21:30, Fundacja Polskiej Muzyki Kameralnej – Art Mintaka zaprasza na taras Młynów Rothera, gdzie wspólnie będziemy świętować Światowy Dzień Jazzu, powołany w 2011 roku do życia przez UNESCO. To będą pierwsze obchody w Bydgoszczy! A to wszystko dzięki głosom bydgoszczan oddanym w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Wystąpią muzycy/wykładowcy związani z bydgoską Akademią Muzyczną, kwartet smyczkowy, który wykona specjalnie skomponowaną na tę okoliczność fugę, absolwenci Akademii oraz gwiazdy polskiego jazzu. Będą też konkursy i zabawy. Pełen program dostępny jest TUTAJ.  

Muzyczne warsztaty

A może sami zagracie swój własny koncert? 30 kwietnia od 12:00 do 16:00 w Ostromecku rozbrzmią bębny. W Pałacu Starym w tych godzinach odbędą się kolejne bezpłatne warsztaty bębniarskie Piotra Schutty  „Djembe na salonach”. Zajęcia mają charakter otwarty. Poziom zaawansowania granych rytmów i stopień skomplikowania zabaw rytmicznych dostosowany będzie do możliwości początkujących bębniarzy oraz takich, którzy dotkną bębna po raz pierwszy w życiu. Warsztaty przeznaczone są dla osób dorosłych, młodzieży oraz dzieci powyżej 10 roku życia. Obowiązują zapisy: szucik10@gmail.com. 

Jeszcze więcej kultury

29 kwietnia w Muzeum Okręgowym posłuchacie wykładu Barbary Chojnackiej - kierowniczki Galerii Grafiki i Rysunku MOB z pokazem „Nad bluszczową Brdą - widoki Bydgoszczy w malarstwie i grafice". Zdaniem Tadeusza Nowakowskiego międzywojenna Bydgoszcz, miasto „nad bluszczową Brdą”, była jednym z najpiękniejszych polskich miast. Wizerunki naszego miasta odzwierciedlają nie tylko dawne fotografie, ale także obrazy, rysunki i grafiki, które przez pryzmat widzenia ich autorów oddają urodę i specyfikę Bydgoszczy. Wykład z prezentacją ponad 70 reprodukcji dzieł plastycznych, od najstarszych XVII-wiecznych rycin do prac powstałych w latach 60. XX wieku, przypomni nie tylko bogatą ikonografię miasta ale także sylwetki artystów, którym ten temat był szczególnie bliski. Spotkaniu będzie towarzyszył pokaz wybranych dzieł bydgoskich twórców, działających w międzywojniu, m.in. Karola Mondrala, Franciszka Konitzera, Jerzego Rupniewskiego i Franciszka Gajewskiego. Wykład rozpocznie się o godz. 18:00 w gmachu głównym przy ul. Gdańskiej 4.

Również 29 kwietnia o godz. 18:00 w Spichrzu Zbożowym Młynów Rothera odbędzie się wernisaż wystawy „Podążając z igłą i nitką wzdłuż Kanału Bydgoskiego - wyszywana mapa Kanału Bydgoskiego”. To przede wszystkim mapa fragmentu Kanału Bydgoskiego wykonana  w formie artystycznej, wyszywanej tkaniny. Ten nietypowy, przestrzenny obraz w szczególny sposób prezentuje wyjątkową część Bydgoszczy, okolicę Starego Kanału Bydgoskiego. Mapa przedstawia układ ulic, ale również prezentuje charakterystyczne dla parku nad Kanałem elementy przyrody i zabudowę architektoniczną, obecnie wzbogacaną o odwzorowanie trzech zabytkowych śluz. Projekt rozpoczęty w ubiegłym roku, dzięki wsparciu Miasta Bydgoszczy, obecnie się rozwinął i poszerzył o kuchenne makatki, których tematyka nawiązuje do otoczenia Kanału Bydgoskiego, jako miejsca wypoczynku. Wystawę można oglądać do 29 maja.

Miejskie Centrum Kultury organizuje Pchli Targ, biało-czerwony rejs i miniprelekcję historyczną oraz wystawę dziecięcych plakatów. 2 maja w godzinach 10-17 na barce „Lemara” Muzeum Legend Szyperskich prowadzić będzie swoją świąteczną wachtę. Na nabrzeżu rozstawi się (Pchli) Targ Portowy, gdzie bydgoszczanie znajdą rozmaite pamiątki historyczne i przedmioty z „duszą”. W tych samych godzinach przy Barce zawisną dziecięce plakaty ilustrujące bydgoskie wątki historii gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, który walczył o nasze miasto podczas insurekcji kościuszkowskiej. Historyk UKW dr Sławomir Łaniecki oraz Kamila Łączna ze Stowarzyszenia „Nasza Zielonka” około godziny 13 przedstawią historyczny kontekst plenerowej ekspozycji, opiszą dramatyczne wydarzenia, które przed wiekami rozgrywały się nad Brdą, na ówczesnym kamiennym moście. Około 13:30 rozpoczną się bezpłatne rejsy drewnianą łodzią. 

W imprezowym klimacie

W piątek (29.04) MCK zaprasza na taneczne afterparty na zakończenie 13. LGBT Film Festival. W Music Cafe Szpulce wystąpią Bore Adore i SWR. spontaniczny duet Radka Drwęckiego, klawiszowca 3moonboys i Ala Kryształ oraz Daniela Drwęckiego, dj-a w stanie pozornego spoczynku. Bracia zaprezentują eklektyczny set traków z półek house, pop, disco i afro funk z domieszką techno i vaporwave. Start o godz. 21:30, wstęp wolny.

Fabryka Lloyda zaprasza w piątek i sobotę. W piątek czeka na Was rewia burleski. Niezapomniane show przygotowuje dla Was Madame de Minou. Z kolei w sobotę kolejna edycja Latino Night, czyli mocno roztańczona impreza w latynoamerykańskim klimacie. Tym razem będzie muzyka na żywo! Jeśli nie umiecie tańczyć tańców latino – bez obaw, na uczestników jak zwykle będzie czekać lekcja tańca! Szczegółowe informacje znajdziecie na fanpege’u Fabryki – link tutaj.  

Spacer z przewodnikiem

W majowy weekend szykuje się kilka ciekawych spacerów po Bydgoszczy z przewodnikiem. 30 kwietnia o godz. 10:00 – Za dyszkę be zadyszki: „Bydgoszcz miasto nad wodą”. Grupę poprowadzi Arkadiusz Szulc – certyfikowany przewodnik po Bydgoszczy i okolicach. Zbiórka grupy na Placu Teatralnym przy starej fontannie, spacer zakończymy przy Śluzie Trapezowej.

O tej samej porze rusza „Kierunek Wycieczka: Murale duże obrazu w przestrzeni miasta”. Ta sama wycieczka zostanie powtórzona jeszcze tego samego dnia o godzinie 17:00. Miejsce zbiórki: ul. Marcinkowskiego, przy śluzie trapezowej. 

O godzinie 12:00 kolejny spacer z cyklu Za dyszkę bez zadyszki „Szyprowie bydgoscy, czyli jak żyło się wodniakom nad Brdą”. Grupę poprowadzi Katarzyna Kociniewska – certyfikowany przewodnik po Bydgoszczy i okolicy. Początek spaceru przy makiecie miasta przy spichrzach, następnie przez Rybi Rynek, Most Bernardyński, Stary Port i Most Staromiejski aż do Katedry Bydgoskiej przy Jazie Farnym.

O 12:30 kolejna okazja, by poznać Stare Miasto. Na spacer z przewodnikiem tym razem zaprasza Bydgoskie Centrum Informacji. To doskonała okazja by poznać historie ciekawych miejsc, a także posłuchać legend oraz ciekawych anegdot. A o 14:30 - „Dookoła Śródmieścia”. To spacer w okolice fontanny Potop, Placu Wolności, ciekawych kamienic i pomnika Łuczniczki. Zbiórka przy Bydgoskim Centrum Informacji, ul. Batorego 2. Kolejne terminy tych spacerów to: 1 maja, godz. 14:30 i 2 maja, godz. 12:30 (Stare Miasto) oraz 3 maja, godz. 12:30 (Śródmieście).

Świętując 18. rocznicę wejścia do UE

1 maja przypada 18. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji w okolicach Starego Rynku będą rozdawane flagi Unii Europejskiej (1 i 2 maja od 13:00 do 16:00 i 3 maja od 14:00 do 16:00). 1 maja przez miasto przejedzie też parada motocyklistów z flagami UE, która rozpocznie sezon motocyklowy w Bydgoszczy. Na Moście Staromiejskim stanie okolicznościowa ramka do zdjęć. Śmiało róbcie sobie zdjęcia i wysyłajcie je na adres photo@um.bydgoszcz.pl, a my opublikujemy je na naszych mediach społecznościowych. Pamiętajcie tylko, że przesłanie nam zdjęć jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na publikację wizerunku! Szczegółowe info na temat RODO przeczytacie TUTAJ. Z okazji rocznicy wejścia Polski do UE, przewidziane są także gry miejskie, o których piszemy poniżej. 

Gry terenowe

Od 30 kwietnia do 3 maja można też wziąć udział w grze miejskiej w aplikacji Aktywne Miasta. Jest to trasa rowerowa z wyznaczonymi do zaliczenia punktami kontrolnymi przy inwestycjach zrealizowanych ze środków UE. Przy każdym punkcie jest tablica z informacjami o danej inwestycji. Dla pierwszych 100 osób, które zaliczą wszystkie punkty (około 10 na terenie miasta) przez całą majówkę będą czekały gadżety RSP / AM. Dodatkowo każdy kto zaliczy tę grę a nie znajdzie się w pierwszej setce otrzyma rabat -15% na gadżety Aktywne Miasta w internetowym sklepie BCI do jednorazowego wykorzystania do końca maja.

3 maja rozpoczyna się gra miejska „W Europie czyli TU!”. Od 10:00 do 13:00 będziecie mogli na ternie Starego Miasta rozwiązać ciekawe zadania i zagadki związane z krajami należącymi do Unii Europejskiej i z Bydgoszczą. Na trasie do odwiedzenia jest 5 punktów obowiązkowych, a po drodze - różne zadania. Zbierzcie drużynę lub przyjdźcie w pojedynkę na taras Młynów Rothera 3 maja między 10:00 a 12:00 i odbierzcie kartę do gry. Tam poznacie proste reguły i ruszycie w trasę. W tej grze nie ma przegranych! Grę należy ukończyć do godziny 13:00. Każda drużyna, która rozwiąże zadania, otrzyma miejskie upominki. Żeby zapisać się do gry, wystarczy pobrać bezpłatny bilet, dostępny TUTAJ

Exploseum zaprasza rodziny/zespoły 3-6 osobowe z dziećmi i młodzieżą w wieku od 6-16 lat. W programie wyjątkowe zwiedzanie nieudostępnianej na co dzień strefy magazynowej Expoloseum oraz rodzinna gra terenowa. Posługując się mapą, odnajdziecie kryjówkę nietoperza, zbudujecie machinę latającą, odkryjecie zakamarki Exploseum, w których czekają na was gry i łamigłówki, a także poznacie przyrodę terenów okalającą to miejsce. Bilety do nabycia w recepcji w dniu imprezy. Liczba uczestników w grupach jest ograniczona. Obowiązują zapisy: tel. 52 58 59 741 lub exploseum@muzeum.bydgoszcz.pl. Szczegóły TUTAJ.  

Na świeżym powietrzu

Jeśli będzie ładna pogoda, warto wybrać się na piknik do Ostromecka. To idealne miejsce na sielankowe weekendy i leniwe popołudnia. 1 maja rozpoczyna się sezon piknikowy – w restauracji w Pałacu Nowym można wypożyczyć kosz pełen smakołyków i zdrowych przekąsek wzbogaconych o lokalne przysmaki. Wszystko dostaniecie na miejscu – sztućce i talerze, serwetki i koce. A także dwie wersje koszy z menu tradycyjnym i wegańskim. Tylko pamiętajcie, żeby dzień wcześniej je zamówić! Szczegóły TUTAJ.  

Spragnionych wypoczynku na świeżym powietrzu zapraszamy również do Myślęcinka. Wielkim zainteresowaniem cieszy się polana grillowa położona przy stawie naprzeciw stoku narciarskiego, dlatego zostaje oddana do użytku już teraz. To jedyne miejsce w parku, gdzie legalnie można rozpalić grilla. Nie obowiązują zapisy, jednak zarządcy terenu apelują o zachowanie porządku, posprzątanie po sobie, a także dbanie o bezpieczeństwo. Jedna zabłąkana iskra czy niedogaszony grill wyrzucony do kosza mogą wyrządzić ogromną szkodę otoczeniu.  

Do 3 maja kompleks Park Rozrywki-Zaginiony Świat będzie działał według stałego harmonogramu. Po majówce zasady się zmieniają. Część z parkiem linowym i dinozaurami, czyli Zaginiony Świat, działać będzie przez cały tydzień, natomiast Park Rozrywki z karuzelami, placem zabaw i odwróconym domem czynny będzie wyłącznie od środy do niedzieli. Do dyspozycji oddane zostaną nowe atrakcje: dmuchana zjeżdżalnia kowboj, kraina piłeczek i strefa gier. 

Nowości także w zoo. Na wybiegu można zobaczyć małego samca łosia, urodzonego w poniedziałek 23 kwietnia. Matka Lukrecja nie odstępuje malucha na krok. Ojciec łoszaka to Wojtek, również mieszkaniec bydgoskiego ogrodu. To nie koniec wydarzeń. W sobotę 30 kwietnia  w pawilonie Akwarium Terrarium udostępniony zostaną dla zwiedzających zbiornik z konikami morskim. Eksponowane osobniki pochodzą z hodowli własnej. To Hippocampus kuda. 

W sobotę 30 kwietnia o godz. 10 zapraszamy do posadzenia alei jabłoniowej prowadzącej do Ogrodu Botanicznego przy ul. Konnej. Oprócz 16 jabłonek „Royalty”, posadzone zostaną trzy buki w odmianie „Purple tricolor”. Należy zabrać ze sobą rękawice i konewkę lub wiaderko. Akcja zainicjowana przez fundację Immo i społecznika Wojciecha Fularę. 

W niedzielę 1 maja w Myślęcinku sezon zainaugurują motocykliści. O godzinie 12 wyruszą z parkingu Castoramy przy ul. Szajnochy, by dotrzeć na stare tereny wystawiennicze parku. Tu będzie można obejrzeć maszyny i zrobić sobie zdjęcie. W planie m.in. święcenie motocykli i piknik. Kierowcy, przygotujcie się na utrudnienia w ruchu w obrębie głównych parkingów parku ze względu na imprezę. 

Kolejka parkowa kursować będzie w weekendy i święta. Z przystanku Park Rozrywki ruszy w kierunku zoo o godz.: 12, 14, 15.30, 17 i 18, a w przeciwną stronę pojedzie o 12.30, 14.30, 16, 17.30 i 18.20. Bilet normalny kosztuje 7 zł, ulgowy 5 zł. Trasa wiedzie wahadłowo ze startu przez Miasteczko Ruchu Drogowego, polanę Różopole i pole golfowe.    

W najbliższy weekend rozpoczyna się też jubileuszowy, dziesiąty sezon działania myślęcińskiego wakeparku. Szczegóły wraz z cennikiem na stronie www.wakeparkbydgoszcz.pl.  

Oddaj krew – podaruj życie

W najbliższych dniach możecie też pomóc innym. Jeszcze przed majówką, 29 kwietnia (piątek), możecie oddać krew podczas zbiórki krwi w Urzędzie Miasta. Personel medyczny będzie czekał na chętnych od 9:00 do 11:30 w Sali Łochowskiego (Jezuicka 2). Więcej o akcji pisaliśmy TUTAJ.