logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Zabytkowe instrumenty w Ostromecku




Pianina, fortepiany, akordeony i inne zabytkowe instrumenty produkowane przed laty w bydgoskich fabrykach – niedługo będziemy mogli przyjrzeć im się z bliska. W Pałacu Nowym w Ostromecku powstaje „Skład Sommerfelda”.


Nowa przestrzeń w Pałacu Nowym nie bez powodu nosić będzie imię Bruna Sommerfelda. To jedna z ważniejszych postaci w historii bydgoskiej produkcji instrumentów. W latach 1905 -1939 Sommerfeld prowadził tu fabrykę i skład fortepianów. Należał do Zrzeszenia Przemysłu i Handlu Muzycznego oraz Związku Fabrykantów w Bydgoszczy. Większą produkcję rozpoczął po 1920 roku, a dekadę później oddziały jego firmy funkcjonowały już w Poznaniu, Warszawie, Katowicach, Krakowie i Gdańsku. Jego pianina dziecięce, tzw. Baby Grand zawojowały świat – eksportował je m.in. do Anglii, Holandii, Francji, Argentyny, Palestyny i na Cejlon.

Teraz spuściznę po bydgoskich fabrykantach oglądać będzie można w Pałacu Nowym - w jednej z sal na pierwszym piętrze powstaje „Skład Sommerfelda”. Oprócz pianin wytworzonych w jego fabryce, znajdą się tam m.in. fortepian skrzydłowy Wiszniewskiego z połowy XIX wieku, a także pianina innych bydgoskich producentów – Wilhelma Jehnego czy Kazimierza Chamskiego.

Nie tylko instrumenty klawiszowe znajdą się w Składzie Sommerfelda. Zobaczyć będzie można także inne instrumenty produkowane w XX wieku w Bydgoszczy, m.in. instrumenty dęte blaszane czy akordeony wyprodukowane w latach 50-tych w Bydgoskiej Fabryce Akordeonów.