logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Weekend w mieście (20-22.05)
W przedostatni weekend maja zapraszamy na kolejną porcję wydarzeń w mieście. A trochę będzie się działo! Do wyboru: spektakle, koncerty, warsztaty, spacery z przewodnikiem i wiele innych.


Wieczór kubański z Jose Torresem
20 maja, godz. 18:00 / Fabryka Lloyda

Po raz pierwszy zapraszamy na kubański wieczór pod znakiem „Cuba Libre”, to będzie noc pełna słońca, radości i beztroski. Już 20 maja na scenie Lloyda wystąpi Josè Torres z zespołem Havana Dreams na żywo! Otwarcie o godz. 18:00. O 19:00 pokaz salsy kubańskiej, muzyka na żywo od 20:00. Artysta pochodzący z Kuby, wirtuoz instrumentów perkusyjnych od wielu lat zamieszkały na stałe w Polsce. Założyciel pierwszej w Polsce orkiestry salsowej „Jose Torres y Salsa Tropical". Występując od ponad 30 lat na polskiej scenie muzycznej współpracował z wieloma gwiazdami estrady. Koncerty w wykonaniu Jose Torres to podróż do ciepłych krajów, do ulic Hawany, gdzie słońce oraz zapach kawy i cygar nie zostawia cienia wątpliwości, że jesteśmy w krainie radośniej muzyki, ciepła i beztroski. W repertuarze zespołu możemy usłyszeć kwintesencję kubańskiej muzyki tradycjonalnej, znane utwory w stylu Buena Vista Social Club oraz kompozycje własne. Artyści prezentuje również współczesne gatunki kubańskie jak Timba, mająca szczególne znaczenie w teraźniejszej kulturze.

Koncert: Pod mistrzowską batutą
20 maja (piątek), godz. 19:00 / Filharmonia Pomorska

Koncertem zadyryguje mistrz batuty Juozas Domarkas – cieszący się światową opinią jednego z najwybitniejszych dyrygentów doby współczesnej, postrzegany jako jeden z najbardziej doświadczonych i wpływowych litewskich nauczycieli dyrygentury oraz artysta o niezwykłej charyzmie. Koncert zagra Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej, na skrzypcach Krzysztof Jakowicz.

Spacer "za dyszkę bez zadyszki"
20-21 maja (piątek-sobota) / Stare Miasto, Śródmieście

Do wyboru dwie opcje: Stare Miasto albo Śródmieście. Piątek lub sobota. Pierwszy spacer startuje w piątek o godz. 17:30 spod pomnika Kazimierza Wielkiego. Grupę poprowadzi Arkadiusz Szulc, certyfikowany przewodnik po Bydgoszczy i okolicy. Drugi spacer rusza w sobotę o godz. 15:00, zbiórka przy fontannie Potop na Placu Wolności. Spacer poprowadzi Magdalena Krzemińska, certyfikowany  przewodnik po Bydgoszczy i okolicy.

Spektakl: Motyle
20-22 maja (piątek-niedziela) / Teatr Polski 

 „Motyle” w reżyserii Emilii Piech to opowieść o tym, jak ważne w życiu dziecka jest rozbudzanie w nim pasji. Spełnianie marzeń, które kiełkują w ciekawych świata głowach, mogą okazać się najwłaściwszą drogą do osiągnięcia szczęścia. Spektakl opowiada również o sile determinacji, dzięki której można uzyskać to, czego tylko się zapragnie i zwalczyć wszystko, co staje się przeszkodą w spełnianiu marzeń. Spektakl zrealizowany w ramach Roku Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego dzięki wsparciu Urzędu Miasta Bydgoszczy oraz Aeroklubu Bydgoskiego. Przedstawienie dedykowane najmłodszym powstało w nawiązaniu do bogatej historii lotnictwa wojskowego w Bydgoszczy, która miała swój początek w drugiej dekadzie XX wieku. Uwaga! W spektaklu wykorzystywany jest stroboskop.

Spektakl: Te sprawy
20-22 maja (piątek-niedziela) / Teatr Kameralny

Świat dorosłych osacza i paraliżuje. Jak może sobie z nim poradzić zwyczajna nastolatka? „Te sprawy” to muzyczny monodram o dojrzewaniu i poszukiwaniu siebie w ciągle zmieniającej się, trudnej do oswojenia rzeczywistości. Przedstawienie rozgrywa się w minimalistycznej przestrzeni, która zapełnia się myślami i wspomnieniami głównej bohaterki. Poznajemy jej realia – codzienne wyzwania, trudne relacje, proces niełatwych, lecz nieuchronnych zmian. Spektakl skierowany jest do młodzieży i dorosłych, rekomendowany od 14. roku życia. Może być ważnym pretekstem do dialogu międzypokoleniowego.

Madama Butterfly
20-22 maja (piątek-niedziela) / Opera Nova

Madama Butterfly jest pierwszą z oper Pucciniego, której akcja rozgrywa się w egzotycznym środowisku. Kompozytor podczas pracy studiował muzykę (typ melodyki, instrumentację) i obyczajowość Japonii. Tytułowa bohaterka jest najgłębiej przedstawiona pod względem psychologicznym : jako radosna pełna nadziei narzeczona, ufająca i wierna żona , zrozpaczona ,porzucona kobieta , spokojna i pewna swej decyzji przed śmiercią – w każdym stanie „Pani Motyl” budzi fascynację słuchacza i dominuje na scenie. Autorzy libretta nawiązali do kilku źródeł literackich: francuskiej powieści Pierre’a Lotiego Madame Chrysantheme, opowiadania Johna Luthera Longa Madame Butterfly i bazującego na nim dramatu Davida Belasco pod tym samym tytułem. Opera Pucciniego zaliczana do dzieł werystycznych , wystawiana jest z niesłabnącym powodzeniem na scenach całego świata.

Kultura na świeżym
21 maja (sobota), godz. 11.00 / SUP Marina, Samociążek

Kultura na świeżym vol. 102 to spływ na deskach SUP po Zalewie Koronowskim. Spotykamy się o godz. 11 przy Marinie SUP w Samociążku. Stamtąd spłyniemy na deskach SUP z Samociążka do Tuszyn i z powrotem. Deski SUP będą na nas czekały na miejscu. Za naszą szczęśliwą i bezpieczną podróż zadba Alicja Starszak z Twin Fin Adventures. Zapisy: dominika.kiss-orska@mck-bydgoszcz.pl Liczba miejsc ograniczona (25). Czas: 6–7 h, z przerwą na posiłek.

Dzień Mamy w Muzeum
21 maja (sobota), godz. 12.00 / Muzeum Okręgowe, Dom Leona Wyczółkowskiego

Podsumowaniem przygody z tegoroczną „Muzealną majówką z kulturą i sztuką” będzie spotkanie w Domu Leona Wyczółkowskiego. Poszukamy przykładów w twórczości mistrza, które posłużą nam za pomoc w stworzeniu własnych dzieł dla mam. To spotkanie integracyjne dla gości indywidualnych. Na wszystkie zajęcia obowiązują zapisy - 885 905 284 lub edukacja@muzeum.bydgoszcz.pl.

Djembe na salonach
21 maja (sobota), godz. 12.00 / Pałac Stary w Ostromecku

Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy i Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku zapraszają na bezpłatne warsztaty bębniarskie dla początkujących. Zajęcia mają charakter otwarty. Kładziemy nacisk na to, by poziom zaawansowania granych rytmów i stopień skomplikowania zabaw rytmicznych dostosowany był do możliwości początkujących bębniarzy oraz takich, którzy dotkną bębna po raz pierwszy w życiu. Warsztaty przeznaczone są dla osób dorosłych, młodzieży oraz dzieci powyżej 10 roku życia. Obowiązują zapisy: szucik10@gmail.com.

II Bydgoski Dzień Banki Mydlanej
21 maja, godz. 14:30 / Wyspa Młyńska

Zapraszamy wszystkich miłośników baniek mydlanych na wielkie święto w bajecznych klimatach. Miliony baniek w barwach tęczy zawrócą mieszkańcom w głowach! Maluchy i starszaki – to właśnie im organizatorzy szykują fenomenalną, dwugodzinną imprezę na świeżym powietrzu. Stawiają na aktywność, rozrywkę i wciągającą zabawę. Każde dziecko będzie miało okazję nie tylko stworzyć własne, bańkowe dzieła sztuki unoszące się w powietrzu, ale i przebić bańkę według własnego pomysłu. Wszystkie chwyty dozwolone! Dziecięca wyobraźnia nie zna granic, a my dorośli z przyjemnością weźmiemy udział w tym mega widowisku. Chętni poczują również magię zamknięcia w gigantycznej bańce. Do wykorzystania aż 200 litrów płynu do baniek!

Kierunek Wycieczka - Bydgoskie parki
21 maja (sobota), godz. 17:00 / Plac Wolności, Fontanna Potop

Bydgoszcz słynie w Polsce z dużej ilości zieleni oraz z największego parku w kraju. Cień drzew jest zbawienny w upalne dni a czy wiemy, że niektóre z nich są pomniki przyrody? Tym razem podczas spaceru poznamy historię wybranych założeń parkowych. Ciekawostki dotyczące pomników przyrody. Przewodnik spróbuje także pobudzić naszą wyobraźnię i opowie ile to drzew było dawniej na naszych ulicach.

Charytatywna Noc Planszówek
21 maja, godz. 17:00 / Muzeum Wodociągów, Hala Pomp

Muzeum od wielu lat stara się wspierać piękną i ważną działalność zaprzyjaźnionej, lokalnej fundacji mogesieuczyc.pl, która poprzez dostarczanie "wędki" edukacyjnej dzieciom z Kenji dokłada ważną cegiełkę do budowy lepszego jutra świata. 100% środków zebranych z wejściówek i kawy na imprezie przeznaczona jest na wparcie akcji. Oczywiście tradycyjnie na Nocy Planszówek odbędzie się turniej w Dice Throne z nagrodami od Lucky Duck Games! Tradycyjnie też organizowana jest aukcja gier planszowych, które wesprą cel fundacji. Oczywiście zachęcamy do przyniesienia gier z własnej kolekcji, które przekażecie na ten cel.

Wiosenny Kiermasz Ogrodniczy
21-22 maja (sobota-niedziela),  godz. 10:00-17:00 / HSW Łuczniczka

Centrum Targowe Pomorza i Kujaw zaprasza na wiosenny kiermasz ogrodniczy. Wstęp wolny! Na miłośników zieleni czekają producenci i handlowcy oferujący różnorodny materiał roślinny do ogrodu, na działkę, czy na balkon. Zakupić będzie można m.in. drzewka i krzewy owocowe, drzewka i krzewy ozdobne, formy pienne, skalniaki, rośliny rabatowe, rozsady, cebule kwiatowe, byliny, trawy ozdobne, zioła, krzewy i rośliny jagodowe, rośliny iglaste i liściaste, róże, hortensje, piwonie, magnolie i wiele innych. Będzie też można uzyskać specjalistyczne informacje z zakresu sadzenia i pielęgnacji roślin na stoiskach wystawców. Ofertę roślinną uzupełnią m.in. rękodzieło, figury betonowe i z kamienia, doniczki, meble ogrodowe, altany, przyprawy, miody, chleby, wyroby i potrawy regionalne.

Spacer z przewodnikiem po Bydgoszczy
21-22 maja (sobota-niedziela) / Bydgoskie Centrum Informacji, ul. Batorego 2

Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby odwiedzające Bydgoszcz, a także mieszkańców miasta na letnie spacery z przewodnikiem. To doskonała okazja by poznać historie ciekawych miejsc, a także posłuchać legend oraz ciekawych anegdot. Proponujemy dwie trasy: Poznaj Stare Miasto - w każdą sobotę, spacer przez Stary Rynek, Katedrę, Mostową i Wyspę Młyńską lub Dookoła Śródmieścia  - w każdą niedzielę, spacer w okolice fontanny potop, Placu Wolności, ciekawych kamienic, pomnika Łuczniczki. Start o godz. 12.30 spod Bydgoskiego Centrum Informacji, Czas trwania spacerów: ok. 1,5 godz.

Botaniczna Piątka Bydgoszcz
22 maja, godz. 10:00 / Myślęcinek, Ogród Botaniczny

Grupa Botaniczna Piątka zaprasza na kolejną odsłonę imprezy – Botaniczna Piątka - edycja wiosenna, która odbędzie się 22 maja w Ogrodzie Botanicznym „Myślęcinek”. Zawody przeznaczone są zarówno dla zaawansowanych biegaczy, jak i osób rozpoczynających swoją przygodę z aktywnością fizyczną, rozgrywane będą na dystansie 5 km w formie biegu lub marszu nordic walking. Trasa zostanie poprowadzona malowniczymi ścieżkami Ogrodu Botanicznego. Na mecie na każdego uczestnika czekać będzie pamiątkowy medal z roślinnym motywem.

Spacer Szlakiem Nieistniejących Kin Bydgoskich
22 maja, godz. 11:00 / Bydgoszcz, ul. Focha 5

Po raz trzeci zapraszamy na wędrówkę po bydgoskim Śródmieściu w poszukiwaniu śladów życia kinematograficznego w tkance głównego miasta - w budynkach i miejscach zachowanych do dziś, ale w nowych funkcjach, ale także w tych fantomowych, znikniętych i przykrytych. Dwugodzinną wędrówkę rozpoczniemy pod Restauracją Maestra w budynku Opery Nova (Focha 5), a zakończymy w Bydgoskim Centrum Kultury przy ul. Marcinkowskiego. Liczba miejsc ograniczona.

Zwiedzanie Kina Pomorzanin
22 maja (niedziela), godz. 13:30 / Kino Pomorzanin, ul. Gdańska 10

Pomorzanin wciąż się zmienia, ale wciąż jeszcze są miejsca nietknięte remontem. W ramach oprowadzania zobaczymy kabinę, dach, balkon, poznamy historię i najbliższą przyszłość kina. Jak zmieniał się Pomorzanin i gdzie podziały się oryginalne fotele? Dlaczego w głównej sali planowane są prace odkrywkowe? Co kryją przepastne piwnice pod budynkiem? Ile modeli historycznych projektorów znajduje się w kinie? Czy największa pajęczyna w mieście przetrwała remont? Gdzie kręcono film "Miasto"? To tylko niektóre z ciekawostek, jakie na co dzień skrywa ten budynek. Teraz każdy może odkryć swojego własnego Pomorzanina w ramach zwiedzania z przewodnikiem.

Impro dokumentalnie – spektakl
22 maja (niedziela), godz. 19.30 / sala widowiskowa MCK

Ten spektakl improwizowany towarzyszy festiwalowi 19. Millennium Docs Against Gravity Bydgoszcz.  Filmy dokumentalne w założeniu przedstawiają wycinek rzeczywistości, który podlega możliwie najmniejszej ingerencji ze strony reżysera. W spektaklach improwizowanych tworzy się historię spontanicznie, bez scenariusza, a sugestie do scen daje publiczność. W obu tych materiach kryje się dużo prawdy i sporo emocji. Ponoć żyjemy po to, by doświadczać. Zachęcamy do doświadczenia spektaklu improwizowanego.

Millenium Docs Against Gravity
do 22 maja / Miejskie Centrum Kultury 
13 maja ruszył największy w Polsce festiwal filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity, który kończy się już niebawem. Zapraszamy do kina studyjnego Orzeł w bydgoskim MCK-u na premierowe seanse najlepszych produkcji dokumentalnych z całego świata. Program festiwalu dostępny jest TUTAJ.