Szymon Nehring oczarował niemiecką publiczność

Szymon Nehring, związany z bydgoską Akademią Muzyczną oczarował publiczność podczas koncertu w najsłynniejszej filharmonii na świecie w Hamburgu. Młody pianista jest pierwszym Polakiem, który zwyciężył w Międzynarodowym Mistrzowskim Konkursie im. A. Rubinsteina.

Do końca listopada niemiecka publiczność usłyszy aż 13 koncertów muzyki polskiej w najsłynniejszej sali koncertowej w Europie - Elbphilharmonie w Hamburgu. Pierwszym z nich był koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach i młodego pianisty Szymona Nehringa. Polscy artyści zaprezentowali się przed zapełnioną widownią liczącą ponad 2 tys. miejsc.

W Elbphilharmonie Szymon Nehring zaprezentował swoją interpretację Koncertu fortepianowego a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego. Bisował także utworem tego twórcy - „Krakowiakiem fantastycznym” op. 14 na fortepian solo.

23-letni pianista studiował na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Stefana Wojtasa. Wcześniej przez 11 lat uczył się w klasie fortepianu Olgi Łazarskiej w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia im. M. Karłowicza w Krakowie i Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. F. Chopina w Krakowie. Jest stypendystą Fundacji Pro Musica Bona (od 2010 r.), a także Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010 r.). W 2015 r. został laureatem stypendium Krystiana Zimermana.

W 2016 roku Szymon Nehring otrzymał także stypendium prezydenta miasta Bydgoszczy. Został wtedy doceniony jako wyróżniający się student bydgoskich uczelni.

Nehring to jeden z najbardziej utalentowanych pianistów w Polsce i na świecie, o czym świadczą liczne już nagrody. Był jedynym Polakiem w finale XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 2015 r. (zdobył wyróżnienie i nagrodę publiczności), półfinalistą Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Top of the World” w norweskim Tromsø (2015), zdobywcą I nagrody i nagrody za najlepsze wykonanie Chopina w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Arthur Rubinstein in Memoriam” w Bydgoszczy (2014).

W listopadzie 2015 r. ukazała się jego debiutancka płyta z muzyką polskich kompozytorów „Chopin, Szymanowski, Mykietyn” wydana przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena i oficynę DUX. Krążek przyniósł mu nagrodę Polskiej Akademii Fonograficznej Fryderyk 2016 w kategorii Album roku - recital solowy, a także Jokera magazynu „Crescendo” oraz nagrodę Supersonic magazynu „Pizzicato”.

W grudniu tego samego roku odbył trasę koncertową wraz z Santander Orchestra, występując z koncertem fortepianowym e-moll Chopina w najlepszych polskich salach koncertowych: w Lusławicach (Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego), Wrocławiu, Katowicach, Warszawie i Szczecinie. W sierpniu 2016 r. podczas 12. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i Jego Europa” wystąpił po raz pierwszy z koncertem fortepianowym f-moll Chopina wykonując go na instrumencie historycznym razem z Orkiestrą XVIII Wieku. Koncertuje na całym świecie, m.in. na Ukrainie, w Estonii, Austrii, Niemczech, Francji, Norwegii, we Włoszech, Argentynie, Brazylii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.