logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Slow Art w bwa
Galeria Miejska bwa po raz kolejny weźmie udział w Dniu Wolnej Sztuki -27 kwietnia 2019 roku o godzinie 12:00. To ogólnopolska akcja, w czasie której odwiedzający muzea i galerie skupiają się na wybranych obiektach. Wszystko po to, żeby móc się porządnie skupić na sztuce. Wstęp jest wolny.


Badania mówią, że zwiedzający muzea statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki zaledwie osiem sekund. Kończy się na tym, że zwiedzający dosłownie „przebiegają” całe muzeum, po czym są zmęczeni, źli i co najgorsze – kompletnie nie potrafią powiedzieć, co oglądali. Stają się obojętni wobec sztuki. Dzień Wolnej Sztuki ma to zmienić. 

W tym roku tematem i hasłem przewodnim jest MIŁOŚĆ. Kuratorzy Galerii wybrali w sumie 5 prac z dwóch wystaw prezentowanych w tym czasie w Galerii - „Cień wolności” oraz „Aleksandra Simińska. Arché. Malarstwo” – w Dniu Wolnej Sztuki zabiorą Państwa na godzinną wędrówkę po sztuce.
Wstęp wolny.Czym jest Dzień Wolnej Sztuki?
Organizowany jest od 2011 roku – przez te osiem lat organizatorzy starali się przekonać odwiedzających muzea, że warto postawić na jakość zwiedzania, nie ilość. 27 kwietnia 2019 roku o godzinie 12:00 galerie sztuki, muzea historyczne, etnograficzne, archeologiczne na terenie Polski będą przekazywać zwiedzającym ideę Wolnej Sztuki – Slow Art. Każde muzeum wybierze pięć dzieł ze swoich kolekcji – kuratorzy będą zachęcać zwiedzających do zadawania pytań, refleksji, rozmowy o swoich wrażeniach. Celem jest przekonanie zwiedzających do świadomego oglądania sztuki, bez kompleksów z powodu braku odpowiedniej wiedzy czy wykształcenia.

Więcej o idei Dnia Wolnej Sztuki tutaj: http://www.dzienwolnejsztuki.pl/