logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Rozpoczyna się trzydniowe Święto Pieśni




Co roku do Bydgoszczy przyjeżdża kilkanaście chórów z całej Polski, by wziąć udział w konkursie Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży. W dniach 18-20 października młodzi wykonawcy wystąpią w sali Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego.


39. Edycja konkursu Ogólnopolskiego Konkursu Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży to trzydniowe „Święto pieśni” , na którym zaprezentuje się 14 chórów z całej Polski. Koncerty w ramach Konkursu Chórów odbędą się w Filharmonii Pomorskiej. W sobotę, 19 października w godz. 9.30-17.00 odbędą się przesłuchania konkursowe. Koncert galowy odbędzie się  w niedzielę, 20 października o godz. 12.00. Będzie to niezwykłe widowisko multimedialne, które w związku z 200. rocznicą urodzin Stanisława Moniuszki w sposób szczególny upamiętniać będzie tego wybitnego polskiego kompozytora. Koncert zwieńczy ceremonia rozdania chórom Złotych, Srebrnych i Brązowych Kamertonów, a najlepszym z nich - nagród Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na wszystkie koncerty - wstęp wolny. Na koncert galowy obowiązują bezpłatne wejściówki, dostępne w Pałacu Młodzieży.

Nagrody konkursowe
W Ogólnopolskim Konkursie Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży przyznawane są Złote, Srebrne i Brązowe Kamertony rozdawane w sześciu kategoriach, obejmujących dziecięce chóry szkolne do lat 16, dziecięce chóry pozaszkolne do lat 16, młodzieżowe chóry szkolne o głosach równych do 21 lat, młodzieżowe chóry szkolne o głosach mieszanych do 21 lat, młodzieżowe chóry pozaszkolne o głosach równych do 21 lat, młodzieżowe chóry pozaszkolne o głosach mieszanych do 21 lat. Ponadto chóry, które wyróżniają się w sposób szczególny podczas konkursowych prezentacji honorowane są nagrodami specjalnymi, w tym nagrodą Prezydenta Miasta Bydgoszczy

Jak to się zaczęło
Zaczęło się w czerwcu 1971 roku od stołecznego Konkursu Chórów Szkolnych. W 1980 roku w Warszawie odbył się I Ogólnopolski Konkurs Chórów Szkolnych i Placówek Wychowania Pozaszkolnego. Później przez sześć lat najlepsze dziecięce i młodzieżowe chóry z całej Polski gościła Częstochowa, po niej przygotowania tej znaczącej imprezy podjął się Kalisz. Od 1988 roku finał Konkursu odbywa się w Bydgoszczy, a jego organizatorami są Pałac Młodzieży oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy "Pałac". W Bydgoszczy młodzi wykonawcy występują w sali Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego, słynącej z doskonałej akustyki, gdzie mają możliwość zaprezentowania swoich umiejętności w idealnych warunkach koncertowych, podkreślających w wyjątkowy sposób walory śpiewu a cappella. Dla uczestników Konkursu jest to nobilitujące i niezapomniane wrażenie artystyczne.  Celem Konkursu, jednej z największych edukacyjnych imprez artystycznych, jest kształtowanie i podnoszenie kultury muzycznej dzieci i młodzieży, ocalenie oraz upowszechnienie cennej i trudnej sztuki śpiewu chóralnego w szkołach i placówkach oświatowych, doskonalenie poziomu wykonawczego zespołów, konfrontacja ich dorobku, prezentacja całorocznej pracy dyrygentów i chórów, a także popularyzacja twórczości współczesnych kompozytorów polskich.