logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

ODWOŁANE Ethniesy 8. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Tradycyjnej i Ludowej
To będzie prawdziwa uczta dla miłośników muzyki tradycyjnej i ludowej – od 19 marca w MCK zaprezentują się najciekawsze zespoły prezentujące muzykę tradycyjną z Polski i zagranicy, a wśród nich Marala trio, Joy!Guru, Matthews Halsall and Gondwana Orchestra, Adam Strug i Monodia Polska czy Polmuz. D


Do tego warsztaty śpiewu pieśni tradycyjnych i wystawa malarstwa – 8 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Tradycyjnej i Ludowej „Ethniesy” rozpocznie się już 19 marca w Miejskim Centrum Kultury. Bilety i karnety do kupienia w kasie MCK.

A może by tak na przedwnówku posiedzieć i posłuchać muzyki?
Zamknąć oczy i wyobrazić sobie, co drzemie w tych dźwiękach, skąd one do nas przybyły i dlaczego? Co rośnie tam, skąd płyną? Jakie ptaki budzą tamtejszych mieszkańców, co rano i czy pada tam śnieg? Czy ukoi Cię śpiew dziewcząt z Marali, czy może bardziej zaniepokoi, że gdy będziesz już stary, na świecie nie będzie wody? Przyjdź do Miejskiego Centrum Kultury na Ethniesy. Stwórz tu kawałek świata według swojego planu. Postaramy się, żeby było Ci tu dobrze i żebyś odpoczął. Żebyś miał siłę dbać o przyrodę, która od jakiegoś czasu nie odpoczywa.

Festiwal otworzy w czwartek, 19 marca koncert duetu Michał Górczyński/Buba Badjie Kuyateh. Artyści skupiają się na procesie improwizacji, która to uwalnia wyobraźnię i pozwala komunikować się muzykom ponad doświadczeniami kulturowymi. Utwory rodzą się ze wspólnego odczuwania i łączenia doświadczeń muzyki klasycznej z muzyką afrykańską. Początek koncertu o 19:00. Tego samego dnia w Miejskim Centrum Kultury zagra Polmuz, zespół stworzony przez saksofonistę Michała Fetlera (Jazzband Młynarski Masecki). Polmuz tworzą muzycy o odmiennych wrażliwościach i temperamentach, reprezentujący awangardowy jazz, muzykę współczesną i eksperymentalną, surową elektronikę oraz noise i hardcore. Polmuz jest laureatem Pierwszej Nagrody  i Nagrody Specjalnej na Festiwalu Nowa Tradycja 2018. Początek koncertu o 20:15.

Kolejne dni to kolejne szanse na muzyczną ucztę – w piątek zagra m.in. Marala Trio, w sobotę Joy!Guru i Matthew Halsall and Gondwana Orchestra, na finał, w niedzielę Adam Strug i Monodia Polska.

Ethiesy to nie tylko muzyka. To także spotkanie z obrzędami i rytuałami, szeroko rozumianą tradycją. Warsztaty śpiewu pieśni tradycyjnych pt. „Wędrówka przez życie” poprowadzą śpiewaczki Akademii Głosów Tradycji. Podczas 4 dwugodzinnych spotkań uczestnicy poznają pieśni z różnych regionów Polski. W niedziele, 22 marca uczestnicy warsztatów wystąpią przed publicznością w specjalnym koncercie. Początek o 17:00 w sali MCK. Koszt warsztatów – 100 pln. Szczegółowe terminy warsztatów dostępne są na www.mck-bydgoszcz.pl. Zapisy: dominika.kiss-orska@mck-bydgoszcz.pl.

W ramach Festiwalu odbędą się też warsztaty z duetem Daura, który prezentować będzie najbardziej popularne instrumenty muzyczne z Katalonii. Będzie okazja do wspólnego śpiewania katalońskich i prowansalskich pieśni i nauki najbardziej znanych tańców tych regionów. Koszt warsztatów – 20 zł.

Organizatorzy zapraszają też na wernisaż wystawy malarstwa „Spokojnie, nikt nie patrzy” Pauliny Karpowicz i Moniki Marchewki. Natura jest tajemnicza, silna i jest Kobietą. Kobieta i Natura są nierozłączne. Dawniej kobieta, która znała się na ziołach, umiała przygotować różnego rodzaju napary i maści była uznawana za czarownice. Jej kontakt z innymi równie obeznanymi kobietami był odbierany jako zlot czarownic, sabat. Niewinne zaplatanie liści cebuli czy plecenie wianka może stać się zaklęciem do zamążpójścia.
Zwykły spacer w głąb lasu, może stać się wyprawa po niezbędne magiczne składniki.
Co jest prawdą, a co przywidzeniem? Nigdy się tego nie dowiemy, chyba, że posiądziemy równie tajemną wiedzę. I spokojnie, nikt nie patrzy. Czwartek, 19 marca o 18:00, foyer MCK.

Muzyczne i taneczne oraz "literackie oblicze festiwalu" - Biblioteka Ethniesów. W jej ramach (oraz w ramach projektu Ukraińska Linia Kultury w MCK) spotkanie z Juliją Stachiwską ("Wszystkie możliwe rzeczy") i Szymonem Żuchowskim ("Litanie czarnodziurskie").
Ethniesy, 19-22 marca 2020, Miejskie Centrum Kultury
Jak i gdzie kupić karnety i bilety na Ethniesy?
KARNETY:  120 zł

Bilety pojedyncze:
na koncerty 19.03.2019 - 30 zł
na koncerty 20.03.2019 - 20 zł (Marala Trio), 30 zł pozostałe koncerty
na koncerty 21.03.2019 - 70 zł
na koncerty 22.03.2019 – 20 zł
 
Szczegółowy program na stronie www.mck-bydgoszcz.pl