logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Dbamy o zabytki. Odrestaurowane elewacje spichrzy




Wkrótce ruszy kolejny etap prac przy renowacji ścian bydgoskich spichrzy. Roboty zostaną sfinansowana dzięki pozyskaniu przez Bydgoszcz unijnego wsparcia na stworzenie szlaku pokazującego zabytkową architekturę miasta.


Wiosną w  pierwszej kolejności odrestaurowana została południowa elewacja spichrza z numerem 11 ( od strony ul. Grodzkiej). Te prace zleciło Muzeum Okręgowe w oparciu o środki własne. Większy zakres robót ruszy wkrótce przy północnej elewacji spichrzy z numerami 9 i 11 (od strony Brdy). W ich ramach zaplanowano  konserwację tynkowanych murów ceglanych oraz drewnianych elementów konstrukcyjnych szachulca. Po przeprowadzonych pracach północna elewacja ma doskonale prezentować się przez wiele kolejnych lat.
Zespół spichlerzy pomiędzy Brdą i ulica Grodzką pochodzi z końca XVIII wieku. Zostały zbudowane w latach 1793-1800 r. przez kupca Samuela Gotloba Engelmanna. Wcześniej w tym miejscu stał dom, w którym mieścił się również browar.  Są to budowle o konstrukcji szachulcowej, charakteryzującej się drewnianym szkieletem z ceglanymi wypełnieniami pól. Czterokondygnacyjny spichlerz przy Grodzkiej 9 został przebudowany, w XIX wieku, natomiast spichlerz przy Grodzkiej 11 liczy trzy kondygnacje. Oba budynki są nakryte dachami dwuspadowymi z wystawkami. . Po wielkim pożarze, który zniszczył w 1960 roku dwa sąsiednie spichrza położone bliżej Rybiego Rynku, zespół 3 ocalałych budynków zaadaptowano na potrzeby Muzeum Okręgowego. Są w nich prezentowane  wystawy stałe i czasowe. Budynki są jednym z symboli miasta.

Obecnie trwa przetarg na wykonanie prac. O wyborze najkorzystniejszej oferty zadecydują cena oraz długość gwarancji. Wstępnie zakłada się zakończenie konserwatorskich robót jeszcze jesienią. Przy inwestycji wykorzystamy fundusze europejskie pozyskane na zintegrowane Inwestycje Terytorialne  (ZIT). Unijne wsparcie zarezerwowano również na prace przy murach miejskich, schronisku młodzieżowym na Bocianowie oraz sierocińcu na Szwederowie. Wszystkie obiekty tworzą jeden z bydgoskich szlaków dziedzictwa kulturowego. Są świadkami historii przemian miasta i jego dynamicznego rozwoju. Wartość wszystkich zadań szacowana jest na około 750 tysięcy złotych.