Czwarty krąg Opery coraz bliżej

Już wkrótce rozpoczną się prace nad projektem rozbudowy Opery Nova o czwarty krąg. Inwestycja będzie wspólnie finansowana przez Bydgoszcz i województwo kujawsko-pomorskie.

Na wczorajszym (21 grudnia) spotkaniu prezydenta Rafała Bruskiego z wicemarszałkiem Zbigniewem Ostrowskim i Maciejem Figasem, dyrektorem Opery Nova zadeklarowano realizację rozbudowy gmachu Opery.  Wszyscy trzej partnerzy projektu potwierdzili gotowość i chęć realizacji tej inwestycji. Partnerzy przypisali sobie wzajemnie zadania, omówione zostały też kwestie finansowe.

Dzięki budowie czwartego kręgu, Opera zyskałaby nową przestrzeń wystawienniczą, sale konferencyjno-projekcyjne,  a także salę do prób scenicznych, w której mógłby uczestniczyć cały zespół łącznie z orkiestrą.

- To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy dobrze życzą Operze – mówi Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy. – Rozbudowa gmachu będzie służyć nie tylko mieszkańcom regionu, ale też całego kraju, bo właśnie taki zasięg mają wydarzenia organizowane w bydgoskiej Operze Nova.

Z inicjatywą rozbudowy Opery Nova wyszedł Maciej Figas, który przedstawił propozycję władzom Bydgoszczy. Prezydent Bruski zadeklarował wtedy chęć współfinansowania inwestycji po połowie z władzami województwa. Ponadto Rada Miasta podjęła uchwałę w sprawie przeznaczenia 50 tys. zł na opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej rozbudowy Opery Nova. Na wczorajszym spotkaniu samorząd województwa zadeklarował realizację inwestycji.

W sprawie budowy czwartego kręgu priorytetem jest uzyskanie środków z Unii Europejskiej. – Będziemy się ubiegać o dofinansowanie unijne, jednak gdyby się to nie udało, będziemy zabiegać o wsparcie tej inwestycji przez Ministerstwo Kultury – mówi prezydent Bruski. - Jest też pełna zgoda co do tego, że przy braku dofinansowania, ciężar tej inwestycji będzie ponosić Miasto i Samorząd Województwa i na to jesteśmy gotowi.

Wstępne szacunki wskazują, że inwestycja może kosztować około 30 mln zł.

Fot. www.zapa-architekci.pl