Bydgoska Scena Barokowa zaprasza na festiwal

W najbliższą niedzielę, 9 października br. rozpocznie się IV Bydgoska Scena Barokowa, festiwal muzyki dawnej. Zaplanowano 4 wyjątkowe koncerty w wykonaniu niezwykłych artystów. Na początek – projekt: Leonardo. Wszystkie koncerty będą obywać się w sali koncertowej Collegium Copernicanum.

Bydgoska Scena Barokowa to festiwal poświęcony muzyce dawnej na historycznych instrumentach. W tym roku odbędzie się po raz czwarty. W cztery kolejne niedziele słuchacze wezmą udział w wyjątkowych koncertach. Na początek – projekt: Leonardo – muzyczne rebusy Leonarda da Vinci i viola organista w wykonaniu zespołu ALTA. W sali koncertowej Collegium Copernicanum ponad 500 lat po śmierci Leonardo da Vinci młodzi muzycy zagrają skomponowane przez niego rebusy muzyczne. Zajmą się także rekonstrukcją zapisu nutowego, który pojawia się na jednym z obrazów włoskiego geniusza pt. „Portret Muzyka”. Utwory wykonane zostaną na kopiach dawnych instrumentów używanych w czasach Leonarda, takich jak lira da braccio, kornety, pomorty, lutnie i flety. Zabrzmi też niesamowity instrument wymyślony przez Leonarda – viola organista. Instrument nigdy nie został zbudowany prze twórcę. W 2012 roku, na podstawie notatek zrekonstruował go Sławomir Zubrzycki wprowadzając na estrady koncertowe w Europie. Zespół ALTA to zespół instrumentów historycznych zajmujący się promowaniem muzyki dawnej, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiego i włoskiego renesansu.
W finale Festiwalu, 5 listopada br. pierwsze polskie wykonanie koncertów skrzypcowych Giorgio Gentiliego dedykowanych polskiemu królowi Augustowi III. Koncert Orkiestra Historyczna pod kierownictwem Martyny Pastuszki.
Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Muzyki Dawnej. Festiwal jest współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz.

Bilety i pełen program tutaj: www.bydgoskascenabarokowa.pl