Budujemy czwarty krąg – uchwała przyjęta.

Na dzisiejszej sesji (5 września) bydgoscy radni przyjęli uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej województwu z przeznaczeniem na dofinansowanie rozbudowy Opery Nova o czwarty krąg wraz z infrastrukturą parkingową. Inwestycja wzmocni rangę i potencjał kulturalny i kongresowy miasta.

Udzielenie pomocy finansowej województwu kujawsko-pomorskiemu z przeznaczeniem na rozbudowę gmachu Opery Nova o czwarty krąg wraz z zapleczem parkingowym, stanowi konsekwencję ustaleń podjętych pomiędzy miastem Bydgoszcz a województwem w sprawie wspólnej realizacji powyższego zadania inwestycyjnego, którego celem jest poprawa infrastruktury i warunków funkcjonowania instytucji.

Na dzisiejszej sesji ( 5 września) prezydent Rafał Bruski przedstawił radnym uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej województwu z przeznaczeniem na dofinansowanie rozbudowy Opery Nova. Radni przyjęli uchwałę w tej sprawie.
Przedmiotem uchwały przyjętej przez radnych jest udzielenie województwu kujawsko-pomorskiemu pomocy finansowej z budżetu miasta Bydgoszczy w latach 2018 - 2019 w formie dotacji celowej inwestycyjnej, w łącznej wysokości 1.350.000 zł, z przeznaczeniem na dofinansowanie rozbudowy Opery Nova w Bydgoszczy o IV krąg wraz z infrastrukturą parkingową. Dotacja celowa inwestycyjna przeznaczona zostanie na aktualizację koncepcji projektowej, programu funkcjonalno-użytkowego, zbiorczego zestawienia kosztów, opracowanie dokumentacji przetargowej, a także dokumentacji projektowej. Całkowity koszt przedmiotowego zadania szacuje się na kwotę 2.700.000,00 zł, z czego miasto Bydgoszcz pokrywa 50 % wartości zadania.

Dzięki budowie czwartego kręgu, Opera zyska nową przestrzeń wystawienniczą, sale konferencyjno-projekcyjne, a także salę do prób scenicznych, z której będzie mógł korzystać cały zespół, łącznie z orkiestrą. Gmach Opery ma szansę stać się w jeszcze większym stopniu miejscem prezentacji nie tylko dzieł muzycznych na najwyższym poziomie. Inwestycja przyczyni się też do rozwoju działalności festiwalowej, kongresowej i wystawienniczej. Projekt wzmocni prestiż miasta i opery jako instytucji.

Udzielone wsparcie finansowe umożliwi podjęcie działań na rzecz realizacji istotnego dla miasta Bydgoszczy projektu inwestycyjnego o wielofunkcyjnym charakterze. Jego realizacja przyczyni się nie tylko do poprawy infrastruktury i warunków działania Opery Nova. Będzie miała również wpływ na rozwój funkcji metropolitalnych Bydgoszczy, poprzez zwiększenie dostępności do wysokiej jakości oferty kulturalnej skierowanej do mieszkańców miasta, obszaru funkcjonalnego i regionu. Wzmocni również pozycję miasta oraz regionu w Polsce i Europie, poprzez możliwość podejmowania stałych działań w zakresie współpracy międzynarodowej.

Przyjęcie niniejszej uchwały jest podstawą do zawarcia umowy z województwem kujawsko -pomorskim.

Warto wiedzieć:
Nowy gmach ma liczyć 4 kondygnacje. Od południowo-wschodniej na elewacji dominować mają przeszklenia otwierające go na rzekę. Koncepcja powstała w ubiegłym roku dzięki dotacji miasta.  Częścią opracowania była również koncepcja dwupoziomowego garażu na około 250 stanowisk. Przewidziano jego obsługę od strony ul. Karmelickiej, system kontrolowanego wjazdu oraz wybudowanie nad nim placu z mała architekturą na poziomie wejścia do opery. Warto dodać, że opracowanie przewiduje możliwość niezależnej realizacji zarówno IV kręgu jak i garażu.

IV krąg w liczbach:
Powierzchnia użytkowa – ok. 4400 metrów kwadratowych